Sesja na studiach to czas, który każdy student zna doskonale. To okres, który potrafi wywołać skrajne emocje – od szczęścia po stres, a czasami nawet lekkie szaleństwo. To właśnie w trakcie sesji studenci poddawani są próbie, która wymaga od nich zaangażowania, determinacji i odpowiedniej organizacji czasu. Ale czym tak naprawdę jest ta “sesja” i dlaczego warto wiedzieć o niej coś więcej? W poniższym artykule dowiesz się, na czym polega sesja na studiach, jak się do niej przygotować i czy jej niezdanie to koniec Twojej studenckiej przygody. Dowiedz się, jak przetrwać ten ciężki dla każdego studenta czas!
Czym jest sesja na studiach?
Sesja na studiach odbywa się zazwyczaj dwa razy w roku. Po pierwszym, zimowym semestrze, czyli w lutym oraz po zakończeniu letniego semestru, czyli na przełomie czerwca i lipca. Oczywiście może się to różnić w zależności od danej uczelni. Sesja polega na przeprowadzaniu egzaminów przez wykładowców, którzy prowadzili różne zajęcia w trakcie roku akademickiego. Mogą to być egzaminy ustne lub pisemne, a te drugie mogą dzielić się na pytania otwarte lub zamknięte, czyli tzw. test. Sesja to bardzo intensywny czas dla studentów, ponieważ muszą oni przygotować się do każdego egzaminu, aby otrzymać odpowiednią ocenę. Sesja jest istotnym elementem procesu kształcenia na studiach, ponieważ pozwala na ocenę postępów w nauce oraz sprawdza zdobytą wiedzę. Dla wielu studentów jest to czas, kiedy muszą poświęcić wiele godzin na powtórzenie materiału i przygotowanie się do egzaminów. Sesja może być również źródłem ogromnego stresu i presji, zwłaszcza gdy w jednej sesji przewidzianych jest kilka egzaminów o wysokim stopniu trudności. W kolejnej części tego artykułu dowiesz się, jak przetrwać sesję egzaminacyjną na studiach!
Jakie są etapy sesji na studiach?
Sesja egzaminacyjna na studiach składa się tak naprawdę z kilku etapów, a są nimi:
Przygotowanie
Jest to moment, w którym student powinien już wiedzieć, jakie egzaminy go czekają oraz, ile czasu musi poświęcić, aby się do nich przygotować.
Egzaminy pisemne i ustne
Egzaminy pisemne i ustne to główne formy oceny wiedzy studenta. Egzaminy pisemne to przede wszystkim testy wyboru oraz egzaminy z pytaniami otwartymi. Oczywiście niektórzy wykładowcy łączą te dwie formy i składają na jeden egzamin. Formy ustne egzaminów również się zdarzają i w zależności od kierunku studiów, są rzadsze lub częstsze.
Prace semestralne i projekty
Na niektórych kierunkach studiów formą zaliczenia danego przedmiotu może być napisanie pracy semestralnej lub oddanie projektu. Projekt może być indywidualny albo grupowy, a to od wykładowcy zależy, który wybierze dla swoich studentów.
Oceny
Wystawianie ocen przez wykładowców, to moment, w którym studenci dowiadują się, jak poszły im egzaminy, prace semestralne czy projekty. To również czas dużego stresu, ponieważ studenci mogą dowiedzieć się, że jakiegoś przedmiotu nie zaliczyli i czeka ich sesja poprawkowa.
Jak przygotować się do sesji?
Przygotowanie do sesji jest kluczem do jej zdania. Poniżej dowiesz się, jak to zrobić!
Ustal plan
Opracuj harmonogram nauki, uwzględniając wszystkie egzaminy i terminy oddania prac. Najlepiej zrób sobie taki plan na kartce i powieś w widocznym miejscu w pokoju czy mieszkaniu. Wtedy będziesz dokładnie wiedział, co czeka Cię przez najbliższe 2-3 tygodnie.
Powtórka materiału
Systematycznie powtarzaj materiał, który będzie obowiązywać na egzaminie. Jest to bardzo skuteczna metoda zapamiętywania, która z całą pewnością pomoże Ci zdać wszystkie egzaminy. Możesz czytać notatki stworzone na zajęciach, tworzyć mapy myśli, czy uczyć się w jeszcze inny sposób, który będzie dla Ciebie najlepszy.
Dbaj o siebie
Podczas sesji koniecznie dbaj o sen, aktywność fizyczną i zdrową dietę, aby zachować energię i koncentrację na dobrym poziomie. Dobrej jakości sen zapewnić Ci może materac Hilding Lambada, który wykonany został ze sprężyn, pianki oraz lateksu. Całość tworzy doskonałą powierzchnię do odpoczywania. Więcej dowiesz się na tej stronie: https://hilding.pl/.
Wiemy, że każdy student pragnie wszystkie egzaminy i zaliczenia zdać za pierwszym razem, aby później mieć chwilę wolnego czasu tylko dla siebie. Pamiętaj, że w trakcie sesji obecny jest stres oraz zdenerwowanie, dlatego warto również zadbać o relaksację w różnej formie. Możesz obejrzeć jeden odcinek serialu na dzień albo pójść na spacer. To z całą pewnością pomoże Ci się lepiej skupić i przetrwać ten ciężki czas. Pamiętaj również o wsparciu ze strony rodziny, przyjaciół czy specjalistów. Sesja to ciężki czas, ale każdy student go przetrwa i będzie zadowolony ze swoich ostatecznych wyników.