Szczęście to jedno z najbardziej pożądanych stanów emocjonalnych. Każdy z nas chce być szczęśliwy, jednakże szczęście definiujemy w bardzo subiektywny sposób i uzależniamy od wielu czynników. Dlatego też wielu z nas ma problem z rozpoznaniem szczęścia. Jedni twierdzą, że są szczęśliwi, mimo że otacza ich bieda. Niektórzy z kolei mają wszystko, czego by zapragnęli, a i tak nie cieszą się dobrym samopoczuciem. Czy w takim razie jesteśmy po prostu „wybredni”? Kiedy faktycznie możemy powiedzieć, że jesteśmy szczęśliwi? W tym artykule przedstawimy pewne uniwersalne znaki, które wskazują, że jesteśmy w trakcie doświadczania tego wyjątkowego stanu.

Zadowolenie z chwili obecnej

Jednym z najjaśniejszych znaków szczęścia jest umiejętność cieszenia się chwilą obecną. Gdy potrafimy docenić to, co mamy i nie martwić się nadmiernie o przeszłość lub przyszłość, możemy być pewni, że jesteśmy na dobrej drodze do szczęścia. Nie składa się ono bowiem na przeżywaniu wyłącznie wyjątkowych chwil i spełnianiu najskrytszych marzeń. Szczęście to kompilacja nawet tych najdrobniejszych momentów, z których jesteśmy zadowoleni i którymi potrafimy się cieszyć, np. poranną kawą czy gotowaniem obiadu z rodziną.

Wewnętrzny spokój i harmonia

Po czym poznać szczęście? Kiedy faktycznie jesteśmy szczęśliwi?Szczęście często idzie w parze z wewnętrznym spokojem. Gdy nie mamy wewnętrznych konfliktów i czujemy się zbalansowani, możemy mówić o doświadczaniu prawdziwej radości. Nawet jeśli pojawiają się problemy, próbujemy podejść do nich ze spokojem i rozsądkiem. Z reguły nie załamujemy się drobnymi niepowodzeniami i idziemy z podniesioną głową, mając nadzieję na fortunny finał. Zresztą będąc szczęśliwym, często nie zwracamy uwagi na poboczne problemy, a tym bardziej nie tworzymy w głowie kolejnych trudności. Cieszymy się tym, co mamy i nie pozwalamy na to, aby mniejsze czy większe komplikacje zrujnowały nasze samopoczucie, nad którym pracowaliśmy.

Dobre samopoczucie zapewnia także zdrowy sen, dlatego warto zadbać o jego jakość w szczególny sposób. W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad doborem odpowiedniego materaca. Doskonałym rozwiązaniem będzie model Hilding Boogie, jednakże na tej stronie: www.hilding.pl znajdziesz wiele równie dobrych materacy do snu.

Akceptacja samego siebie

Trudno być szczęśliwym, skoro ciągle dostrzegamy w sobie niedoskonałości, prawda? Kompleksy i szczęście niestety nie do końca idą ze sobą w parze. Ważne jest zatem to, aby zaakceptować samego siebie. Nie należy nieustannie dążyć do doskonałości, ponieważ ona tak naprawdę nie istnieje. Nikt z nas nie jest idealny, więc jedyne, co możemy zrobić to pokochać siebie takimi, jakimi jesteśmy. Jeśli nam się to udało, możemy wiedzieć, że jesteśmy na właściwej drodze do osiągnięcia szczęścia.

Zdolność do empatii

Warto być tego świadomym, że szczęście to również umiejętność dzielenia się radością z innymi. Empatia, troska o innych i chęć pomocy to znaki, że doświadczamy prawdziwego szczęścia. Nie powinniśmy się więc zamykać i skupiać wyłącznie na własnych potrzebach. Szczęście to też dobre relacje z innymi ludźmi. Nie wstydźmy się też tego, że cieszymy się dobrym samopoczuciem. Gdyby każdy z nas okazywał radość innym ludziom, świat od razu stałby się lepszy i stanowił po prostu szczęśliwsze miejsce do życia. Empatia zdecydowanie wskazuje o szczęściu.

Brak wielkich oczekiwań

Nierzadko bywa tak, że posiadamy względem siebie zbyt wysokie wymagania. Wydaje nam się, że aby być szczęśliwym, trzeba naprawdę osiągnąć “sukces”. Szczęście definiujemy wtedy jako bogactwo, posiadanie dobrej pracy, zdrowie. Dlaczego tak bardzo utrudniamy sobie sprawę? Szczęście nie wynika z wielkich oczekiwań. Opiera się ono na czerpaniu radości nawet z najmniejszych rzeczy, które posiadamy. Kiedy potrafimy być zadowoleni z tego, co mamy, niezależnie od tego, co mają inni, to znak, że rozumiemy istotę szczęścia. Tutaj wkrada się także kwestia porównywania siebie do innych. Nie na tym szczęście polega, aby wiecznie zestawiać swoje osiągnięcia z osiągnięciami zupełnie obcych ludzi czy nawet bliskich. Kiedy w końcu zrzucisz z siebie ciężar presji i postawionych przed sobą wymagań, poczujesz ulgę i doświadczysz prawdziwego szczęścia. Bierz siły na zamiary. Możesz stawiać sobie cele, ale rób to z otwartą głową i rozsądkiem.

Realizacja pasji i celebrowanie małych sukcesów

Realizacja pasji i posiadanie zainteresowań zdecydowanie zapewnia poczucie satysfakcji i szczęścia. Warto zatem znaleźć sobie zajęcie, które naprawdę nas uszczęśliwia i sprawia, że nie myślimy o niczym innym. Jeśli jeszcze nie odkryliśmy swojej pasji, próbujmy swoich sił w naprawdę różnych dziedzinach, a z pewnością w końcu dowiemy się, co naprawdę nas raduje i w czym jesteśmy dobrzy. Poza tym warto celebrować, chociażby najmniejsze sukcesy. Każdy dzień to w rzeczywistości praca nad samym sobą. Nie musimy ukrywać tego, że nawet najmniejsze osiągnięcie bardzo nas cieszy. To, co dla jednych może być błahe, dla innych może być na wagę złota i trudne do zrealizowania. Celebrowanie każdego sukcesu pozwoli Ci poczuć pełnię szczęścia.

Odczuwanie wdzięczności

Definicja szczęścia silnie jest związana z odczuwaniem wdzięczności. Jeśli potrafimy dostrzegać dobro wokół siebie i odczuwać wdzięczność za to, co posiadamy, możemy powiedzieć, że jesteśmy szczęśliwi. Docenianie drobnych gestów i doświadczeń, które sprawiają, iż czujemy się dobrze, jest tutaj bardzo ważne. Warto więc praktykować wdzięczność oraz ogólnie skupić się na tym, czy potrafimy dostrzec nawet najmniejsze, ale istotne rzeczy, które wywołują uśmiech na naszej twarzy.

Podsumowując, szczęście to stan, który objawia się wewnętrznym spokojem, akceptacją siebie i zdolnością do cieszenia się chwilą obecną. To również umiejętność dzielenia się miłością i radością z innymi oraz realizacja swoich pasji. Szczęście to subiektywne doświadczenie, które każdy może osiągnąć na swój sposób. Ważne jest, byśmy kierowali się własnymi uczuciami i potrzebami, w dążeniu do osiągnięcia tego wyjątkowego stanu.