Zdecydowanym problemem współczesnego świata i szybkiego tempa życia jest nieprzywiązywanie uwagi do własnych emocji i myśli. Przez natłok obowiązków i pracy często tracimy kontakt ze samym sobą. Nie zastanawiamy się nad tym, co czujemy, lecz “z marszu” podchodzimy do kolejnych zadań. Jednakże przeżywanie własnych uczuć jest bardzo istotne dla naszego zdrowia psychicznego. W tym celu powstał więc journaling, który pozwala na moment zatrzymać się nad kwestią emocjonalną naszego życia. W tym artykule dowiesz się, czym dokładniej jest journaling i jak rozpocząć z nim przygodę, aby otworzyć drzwi do głębokiego samorozwoju i wewnętrznego odkrycia.

Czym jest journaling?

Journaling to proces spisywania myśli, emocji, doświadczeń oraz własnych obserwacji. To nic innego jak pisanie w dzienniku/notatniku czy prowadzenie pamiętnika. Journaling ma na celu uporządkowanie swoich myśli i tym samym lepsze poznanie siebie. Może też przybierać różne formy, takie jak pisanie o konkretnych wydarzeniach dnia, refleksje na temat życiowych wyborów, notowanie marzeń czy też rysowanie i malowanie, w zależności od preferencji osoby praktykującej. Journaling to nawyk, który należy w sobie wypracować, dlatego nie zawsze jest to zwykłe prowadzenie pamiętnika, do którego możemy sięgnąć, kiedy chcemy. Najczęściej osoby praktykujące journaling spisują swoje myśli od razu po przebudzeniu. Wtenczas przykuwają one uwagę do wydarzeń z dnia poprzedniego czy tego, co czeka ich w nowym dniu. Spisują też odczucia dotyczące doświadczonych snów. Istnieje też opcja znana jako morning pages, która polega na odnotowaniu trzech stron z czymkolwiek, co przychodzi nam na myśl. Każdego ranka będzie to coś zupełnie innego. Przy pisaniu nie można się też blokować czy cenzurować. Ważne jest to, aby zapiski były szczere i zgodne z naszymi emocjami, nawet jeśli będą przedstawione w bardzo chaotyczny sposób. Co więcej, journaling to praktyka, w której można spisywać swoje myśli na komputerze, w telefonie lub w tradycyjnej formie, czyli na papierze. Jest to zdecydowanie najbardziej zalecane rozwiązanie, gdyż pobudza także naszą kreatywność, poprawia pamięć, koncentrację i wspomaga proces uczenia się. Jednakże istotny w tej kwestii jest także zdrowy sen, o którym nie należy zapominać. Pod tym linkiem: https://sennamaterace.pl/121-materace-160×190 znajdziesz wiele doskonałych modeli materacy, które zadbają o wysoką jakość Twojego wypoczynku.

O czym pisać?

Czym jest journaling i jak zacząć z nim przygodę?Osoby rozpoczynające swoją przygodę z journalingiem często zastanawiają się nad tym, o czym w ogóle mają pisać. Może to być kwestia braku umiejętności interpretacji własnych uczuć. Jeśli nie wiemy, od czego mamy zacząć, to albo nie potrafimy zdefiniować swoich emocji, albo zmagamy się z natłokiem myśli, który skutecznie utrudnia nam skupienie się na jednym odczuciu. Istotna jest tutaj praca ze samym sobą. Warto zadbać o wyciszenie i koncentrację, aby móc pozwolić przelać swoje myśli na papier. Journaling to najczęściej pisanie o tym, co chcemy robić w życiu i dlaczego? Co nas trapi i co powoduje stres? Za co jesteśmy wdzięczni? Pisać można także o sprawach trudnych, ale też błahych. Tak naprawdę o wszystkim, co przychodzi nam na myśl i czym chcielibyśmy się podzielić z naszym dziennikiem. Jest on takim “przyjacielem”, który wysłucha wszystkiego, co chcemy mu przekazać.

Od czego zacząć journaling?

Choć praktyka ta wydaje się bardzo interesująca i korzystna dla zdrowia psychicznego, na początku może sprawić pewne trudności. Problemem staje się nie tylko kwestia tego, o czym mamy pisać, ale także aspekt regularności, szczerości i zbyt wysokich oczekiwań. Istotny jest również sam wybór dziennika. Dobrze, żeby był on spójny z naszą estetyką i budził miłe odczucia. Nie może być przedmiotem, po który będziemy sięgać z niechęcią. Sama kwestia wizualna ma nas zachęcać do praktykowania journalingu. Warto także stworzyć rytuał pisania, do którego będziemy chcieli wracać. Podczas journalingu możesz pić ulubioną kawę, herbatę, zadbać o harmonijną i przytulną przestrzeń, np. odpalić zapachowe świece czy puścić melancholijną playlistę. Istotne jest też oczywiście budowanie nawyku. Jeśli zadbałeś o powyższe kwestie, journaling powinien przychodzić Ci już z łatwością. Koniecznie wybierz porę dnia, w której będziesz sięgać po dziennik. Powinien to być czas, w którym możesz poświęcić kilka lub kilkanaście minut na przetworzenie swoich myśli i emocji. Na początek niekoniecznie powinna to być pora wieczorowa, gdyż w ten sposób cały dzień odwlekamy konfrontację z własnymi odczuciami. Spróbuj codziennie coś zapisywać, choćby miało to być kilka słów. Najważniejsza jest regularność oraz sama chęć. Jeśli faktycznie nie jesteś w stanie zapisać zbyt wiele, to nic złego! Nazbyt duże oczekiwania szybko nas zniechęcają, a tak naprawdę kilka słów może wyrazić zdecydowanie więcej niż cała kartka papieru. Warto podejść do journalingu w ten sposób, że jest to jedynie miły dodatek i rytuał, który po prostu lubisz. Po czasie z pewnością zauważysz korzyści płynące z praktykowania journalingu.

Korzyści z journalingu

Journaling przede wszystkim pozwala uporządkować myśli, a co za tym idzie, podnosi samoświadomość. Przelewając swoje myśli na papier, analizujemy to, co się wydarzyło i w ten sposób wyciągamy wnioski. Journalig pozwala również uspokoić i oczyścić umysł, co jest szczególnie ważne w chwilach chaosu i stresu. Ponadto poprzez spisywanie swoich emocji możemy lepiej zrozumieć swoje potrzeby i cele, co jest kluczowe dla rozwoju osobistego. Dzięki prowadzeniu dziennika jesteśmy także w stanie śledzić swoje postępy, zmiany, sukcesy i wyzwania na przestrzeni czasu. Journaling daje zatem poczucie pełni, dostatku, satysfakcji. Jesteśmy wdzięczni za dostrzeganie wszystkiego, co posiadamy mentalnie i materialnie. Pisanie może pomóc także w rozwiązywaniu problemów oraz spojrzeniu na sytuację z innej perspektywy. Co więcej journaling można porównać do jogi czy medytacji – pozwala nam się skupić i zrelaksować, co ma korzystny wpływ na funkcjonowanie układu immunologicznego. Obniża się też ciśnienie krwi i poprawia nasze samopoczucie.

Journaling to niezwykle potężne narzędzie, które może pomóc Ci w lepszym zrozumieniu samego siebie, rozwoju osobistym i radzeniu sobie z życiowymi wyzwaniami. Pamiętnik staje się swoistym lustrem naszych myśli i uczuć, które w codziennym biegu życia często przemijają niezauważone. Zacznij już dzisiaj i otwórz drzwi do wewnętrznego odkrycia i samorozwoju!

Przeczytaj również te artykuły:

  1. Srebro, lawenda, aloes… Co kryją w sobie pokrowce na materace?
  2. Wypełnienie poduszki a pranie
  3. Muzyka relaksacyjna lekiem na bezsenność