Góry to piękne, ale i niebezpieczne miejsce. Z pewnością wielu z nas zdobywało mniejsze lub większe szczyty, jednak czy tak naprawdę odkryliśmy nieodkryte? To właśnie zapewnić nam może wyprawa taka jak wspinaczka górska. Jest to nic innego, jak wielowyciągowa wspinaczka uprawiana w terenie górskim, która wymaga przede wszystkim specjalistycznego sprzętu wspinaczkowego, jak i umiejętności. Zatem, jak się przygotować do wspinaczki górskiej – zarówno pierwszej, jak i kolejnej? 

Na początek – jaki jest nasz stan zdrowia?

W górach wraz z e wzrostem wysokości spada ciśnienie atmosferyczne, co bezpośrednio wpływa na zmniejszenie dostępności tlenu. Fakt ten należy wziąć w pierwszej kolejności – zanim jeszcze zaczniemy inwestować w sprzęt. Dlaczego? Jak się okazuje, nie każdy może uprawiać ten sport ekstremalny, gdyż do przeciwwskazań zalicza się:

  • silne zawroty głowy,
  • lęk wysokości,
  • poważne dysfunkcje anatomiczne,
  • nieleczone nadciśnienie tętnicze,
  • epilepsję,
  • choroby serca.

Zanim zaczniemy przygotowywać się do wyprawy, warto skonsultować się z lekarzem. W przypadku wykluczenia alternatywą może być wspinaczka ściankowa, która jest bezpieczniejsza.

Wspinaczka górska – ocena własnych umiejętności

Wspinaczka górska to sport, w którym zdecydowanie dominują mężczyźni, jednak znajdzie się również kilka kobiet. Początkowo może wydawać się, że jest to aktywność dla każdego, jednak niekoniecznie tak jest. Po konsultacji z lekarzem musimy ocenić własne umiejętności oraz wytrzymałość organizmu. Nie ma co rzucać się na głęboką wodę – najlepiej zacząć od małych gór i stopniowo, wraz ze wzrostem kondycji oraz doświadczenia, zdobywać kolejne szczyty. Możemy się do tego przygotować – wystarczy tylko rozpocząć regularne treningi siłowe! Przydatne będzie tutaj także przeszkolenie lub towarzystwo osoby doświadczonej.

Jakie ubrania zabrać, planując wspinaczkę górską? 

Wspinaczka górska - jak się przygotować do podróży w góry?Przechodzimy do pakowania się. Zabrane przez nas rzeczy dzieli się na dwie kategorie – ubrania i sprzęt. W przypadku pierwszej kwestii musimy być przygotowani na każdą pogodę – deszcz, śnieg, zimno czy wiatr. Świetnie sprawdzi się ubiór na tzw. cebulkę, dzięki czemu na bieżące jesteśmy w stanie dostosować się do aktualnie panujących warunków. Świetnie sprawdzi się tutaj:

  • odzież termiczna,
  • bielizna termiczna,
  • ubrania termiczne,
  • polar,
  • kurtka nieprzemakalna,
  • czapka, szalik, rękawiczki i grube skarpetki.

Tego typu ubrania o wiele szybciej wysychają i pozwalają na utrzymanie ciepła.

Niezbędny sprzęt wspinaczkowy 

Pierwszą kwestią jest wygodny oraz pojemny plecak, który charakteryzuje się odpowiednim wyprofilowaniem i wyposażamy go w apteczkę. Następnie przechodzimy do sprzętu, który będziemy w nim przechowywać. Powinien wyróżniać się wysoką jakością, a do niezbędnego sprzętu wspinaczkowego zalicza się:

  • kask wspinaczkowy – pozwala na ochronę głowy przed spadającymi kamieniami, a przy jego wyborze warto zwrócić uwagę na głębokość oraz stopień wentylacji,
  • uprząż – jej rodzaj zależy od rodzaju wspinaczki, jednak do najważniejszych cech, jakimi powinna się wyróżniać, zalicza się wysoka jakość i wygoda,
  • lina wspinaczkowa – powinna być wysokiej jakości, aby mogła zapewniać bezpieczeństwo, a przed zakupem warto sprawdzić, czy posiada certyfikaty CE i UIAA,

Podczas wyprawy przydadzą nam się także karabińczyki, ekspresy, kompas, mapa papierowa, termos z ciepłym napojem, power bank, latarka, śpiwór czy karimata.

Jak przygotować swój organizm do wspinaczki górskiej? 

W czasie przygotowań musimy pamiętać o jeszcze dwóch niezwykle ważnych aspektach. Pierwszy z nich obejmuje właściwe wysypianie się. Wielu z nas może się zastanawiać – co to ma wspólnego z pokonywaniem przeszkód i zdobywanie szczytów. Odpowiedź jest prosta – sporo. Jak się okazuje, zdrowy sen pozwala na:

  • właściwą regenerację ciała po treningu,
  • poprawę pracy licznych układów, w tym odpornościowego czy pokarmowego,
  • dobre samopoczucie oraz zapewnia nam energię na cały dzień.

W tym celu postawmy na właściwe skomponowane łóżko, na które składa się m.in. materac lateksowy czy kołdra na zimę. Drugą kwestią, która w podobny sposób oddziałuje na nasz organizm, dotyczy zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diety.

Wspinaczka górska a ubezpieczenie 

Przygotowanie fizyczne, wyposażenie się w odpowiedni sprzęt oraz potrzebne przedmioty to jedno, jednak czy wystarczy? Jak się okazuje, wybierając się na wspinaczkę górską, zwłaszcza wysokogórską, warto dodatkowo zadbać o swój komfort psychiczny i spokój wewnętrzny. Zapewnić je może ubezpieczenie turystyczne, które uwzględnia sporty ekstremalne. Co prawda, wiąże się ono z dodatkową składką, jednak pozwoli ona nam poczuć się pewniej – w końcu w razie czego mamy zapewnione wsparcie finansowe oraz profesjonalną pomoc! Przy wyborze odpowiedniej oferty powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę:

  • czy obejmuje wyprawy zagraniczne,
  • na ile metrów nad poziomem morza działa,
  • jakie jeszcze aktywności i sportu obejmuje.

Wspinaczka górska to sport, który dostarcza adrenaliny oraz angażuje wszystkie mięśnie – nóg, rąk, brzucha, a nawet pleców. Wiąże się jednak z pewnym ryzykiem, dlatego warto najpierw się do niej odpowiednio przygotować.

Przeczytaj także: