Niektóre osoby żyją w przekonaniu, że kiedy rozpoczyna się okres zimowy, to koniecznie muszą zrezygnować z aktywności fizycznej uprawianej na zewnątrz, ponieważ uważają, że wtedy przeziębią się. Wcale tak nie jest! Uprawianie różnych sportów w najzimniejsze miesiące w ciągu roku jest wręcz wskazane i bardzo potrzebne prawie każdemu organizmowi! Nie wiesz, jaka aktywność będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza? Sprawdź koniecznie, jakie masz opcje i zacznij ćwiczyć w zimowe dni!

Czy uprawianie sportu zimą jest bezpieczne?

Zacznijmy od początku – czy aktywność fizyczna w zimowe miesiące jest bezpieczna? Tak, uprawianie sportu zimą może być bezpieczne, o ile osoba uprawiająca go będzie przestrzegać odpowiednich środków bezpieczeństwa. Należy pamiętać o odpowiednim ubiorze, łącznie z czapką, szalikiem, rękawiczkami i odpowiednim obuwiem, aby zapobiec odmrożeniom lub możliwym poślizgnięciom się. Ważne jest również, aby uprawiając sport zimą zawsze zabierać ze sobą lub mieć pod ręką zestaw pierwszej pomocy, ponieważ to właśnie w tym okresie roku zdarza się najwięcej różnych kontuzji. Jeśli uprawiasz sport zimowy na świeżym powietrzu, trzeba także zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne i unikać uprawiania sportów w niebezpiecznych warunkach, takich jak silny wiatr, śnieg lub silne mrozy.

Jaki sport można uprawiać zimą?

Zima ma to do siebie, że jest najbardziej wyjątkową porą roku ze względu na opady śniegu. W Polsce, zwłaszcza w okolicach gór w okresie najzimniejszych mrozów można zobaczyć ogromne zaspy białego puchu, który zachęca do zabawy oraz umożliwia uprawianie niektórych sportów! Jakie sporty można uprawiać dzięki zimie?

  • Jaki sport można uprawiać zimą?narciarstwo – jest to sport polegający na poruszaniu się po śniegu za pomocą nart. Może być uprawiany w różnych miejscach, takich jak góry, stoki narciarskie czy parki narciarskie. Polega głównie na jeździe z góry na dół na nartach, ale także na skokach i akrobacjach narciarskich. Może być uprawiane w różnych odmianach, takich jak narciarstwo alpejskie, narciarstwo biegowe, narciarstwo dowolne i narciarstwo zjazdowe.
  • snowboard – to sport polegający na jeździe na desce snowboardowej po stoku narciarskim. Snowboarderzy używają deski snowboardowej do manewrowania i skręcania, aby uzyskać przyjemne wrażenia z jazdy. Snowboard to sport, który polega na połączeniu jazdy na nartach i surfingu.
  • saneczkarstwo – to sport, który polega na jeździe na saneczkach z górnej części stoku. Do uprawiania tego sportu wykorzystuje się specjalne saneczki, które są zazwyczaj wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego i są wyposażone w uchwyty. Uczestnicy sportu muszą koniecznie kontrolować szybkość i ustawienie saneczki, aby zminimalizować ryzyko wypadków. Saneczkarstwo może być uprawiane zarówno na otwartych stokach, jak i na specjalnie zbudowanych torach.
  • hokej na lodzie – najpopularniejszy jest w Kanadzie, gdzie często można go oglądać na żywo. Na czym polega? Hokej na lodzie jest grą zespołową, w której dwie drużyny zmierzają się o zdobycie większej liczby bramek. Gra odbywa się na lodowisku, a każda drużyna ma 6 graczy – bramkarza i 5 graczy na lód. Gracze używają łopat, aby przesuwać krążek po lodzie i wprowadzać go do bramki przeciwnika. Gra trwa 60 minut, dzielonych na trzy 20-minutowe tercje.
  • curling – jest dyscypliną sportową polegającą na przesuwaniu po lodzie kamieni do celu, który składa się z czterech kół. Gra toczy się na lodowisku i polega na przesuwaniu po lodzie specjalnych kamieni. Sport rozgrywa się pomiędzy dwoma drużynami, a ich zadanie polega na jak najlepszym umieszczeniu kamienia w kręgach. Wygrywa ta drużyna, która ma najwięcej kamieni w kręgu środkowym. Curling wymaga wytrwałości, precyzji i zespołowej współpracy.
  • skitouring – jest to sport zimowy, który polega na zjazdach na nartach z zastosowaniem sprzętu do turystyki zimowej, takiego jak rakiety śnieżne. Wykorzystuje się w nim także technikę wspinaczkową w celu pokonania stromych stoków i przejścia przez trudne tereny. Skitouring pozwala na przeżycie niesamowitej przygody w otoczeniu pięknej przyrody.
  • pływanie zimowe – jest to forma aktywności fizycznej, która polega na pływaniu w chłodnej wodzie w temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza. Przy odpowiednim przygotowaniu, odpowiedniej odzieży i wyposażeniu, może stanowić zarówno rekreację, jak i dyscyplinę sportową. Pływanie zimowe daje zarówno relaks i odprężenie, jak i wyzwanie i motywację. Jest to świetny sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu i poprawienie kondycji fizycznej.
  • biegi narciarskie – to dyscyplina sportu polegająca na pokonywaniu tras narciarskich w jak najkrótszym czasie. Do najpopularniejszych rodzajów biegów narciarskich zalicza się biegi narciarskie klasyczne oraz biegi narciarskie łyżwą.

Jak widzisz, zimą masz wiele nowych możliwości uprawiania sportu, ponieważ wyjątkowe warunki atmosferyczne, jakimi są śnieg i mróz, umożliwiają uprawianie nam wielu dyscyplin.

Jaki sport można wykonywać zimą w pomieszczeniach?

Jeśli nie jesteś przekonany do minusowych temperatur i uważasz, że zima nie jest przyjemną porą roku, to śmiało możesz zostać w domu i tam również uprawiać sport. Nie będzie on oczywiście związany bezpośrednio z zimą, ale pomoże Ci utrzymać dobrą kondycję i samopoczucie. W domu możesz wykonywać różne sekwencje jogi czy pilatesu, rozciągać się, a nawet jeździć na rowerku stacjonarnym, jeśli tylko masz taki sprzęt w domu! Inną możliwością jest pływanie w basenach czy chodzenie na siłownię.

Pomimo nieprzyjemnej dla niektórych osób pogody, jaka trwa prawie całą zimę, warto uprawiać sport, ponieważ sprawi to, że będziesz mniej zestresowany, a Twoja odporność wzmocni się. Nie zapominaj o tym, że nie musisz wcale wychodzić z ciepłego domu, żeby zapewnić sobie odpowiednią ilość ruchu! Jeśli jednak wybierzesz uprawianie sportu na zewnątrz, to po powrocie do domu utul się w ciepły koc! Pamiętaj, że sport jest bardzo ważny dla zdrowia każdego z nas!

Przeczytaj także: