Niestety, u osób w starszym wieku pojawia się wiele schorzeń, a jednym z nich jest choroba Alzheimera. Tak naprawdę może ona rozwijać się latami, a jej pierwsze objawy – niezauważone przez członków rodziny czy najbliższe grono znajomych. Wraz z biegiem czasu, utrudnia funkcjonowanie osobie chorej, zmieniając jej postrzegania świata. A co warto wiedzieć o tym schorzeniu, aby móc kompleksowo pomóc osobie chorej? Oto najważniejsze informacje!
Czym jest choroba Alzheimera?
Choroba Alzheimera to powszechne w dzisiejszych czasach schorzenie zwyrodnieniowe mózgu. Charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci oraz zachowania, które wraz z czasem całkowicie uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie chorego w codziennym życiu. A na czym tak dokładnie polega Alzheimer? Dochodzi tutaj do odkładania w mózgu białek o patologicznej strukturze, czyli tak zwanego beta-amyloidu i białka tau. Ich pojawianie się prowadzi do śmierci komórek nerwowych, a zmniejszenie liczny neuronów negatywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu. Samo schorzenie można podzielić na trzy etapy – łagodny, umiarkowany i zaawansowany.
Przyczyny choroby Alzheimera
Większość zachorowań na chorobę Alzheimera to tak zwane przypadki sporadyczne, niezwiązane z występowaniem rodzinnym. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem i o wiele częściej występuje u kobiet, niż u mężczyzn. Ponadto, do czynników zwiększających ryzyko zachorowania na Alzheimera zalicza się:
- nadciśnienie tętnicze,
- niewydolność serca,
- cukrzyca typu II,
- brak kontaktów społecznych,
- mała aktywność fizyczna,
- zespół Downa,
- pourazowe uszkodzenie mózgu.
Według najnowszych badań przyczyną choroby może być także pozbawienie mózgu snu. Warto zatem już dziś o niego zadbać poprzez komfortowe łóżko wyposażone w materace piankowe. Musimy jednak pamiętać, że jeśli w rodzinie występował jakikolwiek zespół otępienny, to ryzyko zachorowania zwiększa się dwukrotnie.
Objawy choroby Alzheimera
Choroba zaczyna się wiele lat przed pojawieniem się charakterystycznych objawów. Za pierwsze, nieprawidłowe sygnały uznaje się zmiany w zakresie sprawności intelektualnej czy fizycznej. Osoba chora zaczyna zmagać się z zaburzeniami mody, a także zapomina słowa. Często pojawiają się omamy i urojenia. Do innych objawów zalicza się:
- zaniki pamięci,
- dezorientacja w miejscu i czasie,
- trudności z koncentracją i podejmowaniem prostych decyzji,
- kłopoty ze znajdowaniem rzeczy,
- trudności w rozpoznawaniu ludzi, w tym rodziny i znajomych,
- zmiany nastroju i zachowania – w tym depresja, obojętność czy agresja,
- wycofanie się z życia społecznego i zawodowego,
- zaburzenia snu i łaknienia,
- niekontrolowanie czynności fizjologicznych.
Oczywiście wszystkie wymienione wyżej objawy zależą od etapu choroby.
Na czym polega leczenie choroby Alzheimera?
Leczenie Alzheimera jest długotrwałe i ciągłe. Wprowadza się je jak najprędzej, aby móc poprawić jakość życia pacjenta, a także spowolnić wystąpienie objawów klinicznych. Pod ścisłą kontrolą lekarza stosuje się takie leki, jak:
- donepezil,
- rywastygmina,
- galantamina,
- memantyna.
W przypadku wystąpienia zaburzeń nastroju lub innych zaburzeń psychicznych wdraża się leki przeciwdepresyjne i przeciwpsychotyczne. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że leczenie ma jedynie charakter objawowy i mimo to zaburzenia funkcji poznawczych będą się stopniowo nasilać. Stosowanie leków zmniejsza ryzyko wystąpienia, a także redukuje nasilenie się obrazów. Jeśli już zaczniemy stosować leki, to pacjent musi je brać do końca życia.
Czy można uniknąć zachorowania na chorobę Alzheimera?
W przypadku choroby Alzheimera niezwykle ważna jest profilaktyka. Należy stosować tutaj zasady zdrowego stylu życia. Uwzględnia do odpowiednio skomponowane posiłki, aktywność fizyczną czy zdrowy sen. W tym celu zaleca się skomponowanie wygodnego łóżka, które ma właściwe dopasowane do użytkownika materace 120×200 cm. Ofertę do materacy znajdziesz tu: https://sennamaterace.pl/109-materace-120×200. Co istotne, pomocna w zachowaniu prawidłowych funkcji mózgu może być ciągła nauka. Zapobiega to utracie synaps mózgowych. Oprócz tego powinnyśmy postawić na spożywanie suplementów diety i leków, w tym tych pomocnych dla mózgu. Uwzględnia się tutaj:
- kwasy omega-3,
- witaminy z grupy B,
- cholinę,
- witaminę C,
- witaminę E,
- witaminę D.
Często stosuje się tutaj leki prokognitywne, usprawniające procesy poznawcze i pamięć, a także te usprawniające przepływ krwi w naczyniach mózgu. Choroba Alzheimera wymaga ciągłej obecności innej osoby, dlatego warto zapewnić choremu wygodę, komfort oraz bezpieczeństwo.
Choroba Alzheimera ma charakter neurodegeneracyjny i jest jedną z najczęstszych przyczyn otępienia w wieku starczym. Rozwija się latami, powodując nieodwracalne zmiany w mózgu. Początki często są niezauważalne, a wraz z czasem, zaczynają stopniowo utrudniać codzienne funkcjonowanie. Właśnie dlatego warto znać podstawowe informacje na jej temat.
Przeczytaj także: Komfortowy sen? Postaw na materac 100×200 i poznaj ranking 9 produktów