W Polsce od lat najpopularniejszą dyscypliną sportową jest piłka nożna. Interesują się nią kobiety i mężczyźni – i to niezależnie od wieku. Na podwórku oraz miejskich i wiejskich boiskach wiele dzieci spotyka się, by razem grać, odtwarzając niemalże profesjonalne mecze. Chcą być jak wielu sławnych piłkarzy, a jak pomóc im spełnić to marzenie?

Kiedy można zapisać dziecko do szkółki piłkarskiej?

Mówi się, że gra w piłkę to jedynie kopanie i celowanie do bramki. Czy nawet no? Jak się okazuje, dyscyplina to ma o wiele więcej do zaoferowania, a wszystko to z uwagi na fakt, iż pozwala rozwijać wiele przydatnych umiejętności. Przydają się one nie tylko na boisku, ale także w codziennym życiu. Aby móc rozpocząć przygodę dziecka z piłką nożną, w pierwszej kolejności należy zapisać je do szkółki piłkarskiej. Wiele z nich przyjmie maluszki już w wieku czterech lat, gdyż to właśnie wtedy dzieci potrafią uczyć się samodzielności. Przyjmuje się zarówno chłopców, jak i dziewczynki, a jedynym wymaganiem jest zainteresowanie i chęć czynnego brania udział w treningach. Jako rodzice myślimy praktycznie i z pewnością zainteresuje nas również temat przygotowania dziecka do udziału w takich treningach. A o czym powinniśmy przede wszystkim pamiętać?

Piłka nożna - w jakim wieku dziecko może zacząć grać?Jak przygotować dziecko do treningów piłkarskich? 

Odpowiednie przygotowanie dziecka do treningów piłkarskich to kluczowa kwestia, o którą powinien zadbać każdy opiekun lub rodzic. W pierwszej kolejności stawiamy na odpowiedni wyposażenie, które składa się z koszulki i spodenek piłkarskich, które są niezbędne na pierwszy trening. Istotną kwestią są funkcjonalne buty – powinny być wygodne oraz odpowiednio dopasowane do stopy dziecka. Oprócz tego liczą się trzy inne czynniki, czyli:

  • właściwy wypoczynek, który zapewnić może materac dziecięcy,
  • odpowiedni posiłek, który zapewni energię i nie pozwoli dziecku zarówno czuć się głodnym, jak i opaść z sił,
  • prawidłowe nawodnienie, które obejmuje zaopatrzenie dziecka we właściwą ilość wody do picia na trening.

Jakie korzyści przynosi dziecku piłka nożna?

Piłka nożna to sport, który potrafi wywołać lawinę emocji podczas oglądania. Mogą być one pozytywne lub negatywne – zależy to od drużyny, której kibicujemy oraz sytuacji na boisku. Ma to swoje wady i zalety, podobnie jak czynny udział dziecka w treningach. Oprócz kwestii finansowych oraz odpowiedniego przygotowania wyróżnić można szereg zalet, w tym:

  • lepsze samopoczucie dziecka,
  • znaczącą redukcję poziomu stresu,
  • poprawę kondycji i sprawności,
  • umiejętność współpracy w grupie,
  • możliwość nawiązania nowych znajomości.

Rozpoczęcie trenowania piłki nożnej już w najmłodszych latach pozwala odnieść wiele sukcesów w przyszłości. W końcu wiele wybitnych piłkarzy swoją przygodę z tym sportem rozpoczęła w dzieciństwie.

Przeczytaj także: