W każdym supermarkecie czy mniejszym sklepie osiedlowym znaleźć można dział produktów dedykowanych zwierzętom. Można tam znaleźć przede wszystkim karmę suchą, mokrą i różnego rodzaju smaczki. Wiele osób decyduje się na ich zakup, ponieważ kusi ich atrakcyjnie niska cena, ale czy taka karma jest odpowiednia dla Twojego psa? Czy to suche lub mokre jedzenie ma odpowiedni skład i wartość odżywczą? Czego nie może zawierać karma dla psów, a co musi obowiązkowo być w jej składzie? Gdzie najlepiej kupować karmę dla naszych pupili? Tego dowiesz się w poniższym artykule, dlatego, jeśli jesteś ciekawy naszych odpowiedzi, to koniecznie zapoznaj się z jego dalszą częścią.

Karma mokra czy sucha dla psa – która z nich jest lepsza?

Na co zwrócić uwagę, kupując karmę dla psa? Decyzja pomiędzy suchą a mokrą karmą dla psa często staje przed właścicielami pupili, budząc jednocześnie wiele pytań dotyczących korzyści i wad obu opcji. Ostateczny wybór zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb psa, jego zdrowia, preferencji smakowych oraz stylu życia. Warto jednak dokładnie przyjrzeć się obu rodzajom karmy, zanim podejmie się ostateczną decyzję. Karma sucha jest często bardziej praktyczna i wygodna w przechowywaniu, ponieważ ma dłuższą trwałość i nie wymaga specjalnych warunków przechowywania, więc jest to dużym plusem. Sucha karma z reguły jest również tańszą opcją niż karma mokra, co także jest korzyścią, szczególnie dla właścicieli, którzy mają ograniczony budżet. Z kolei karma mokra może być atrakcyjna dla psów, które są wybredne w smakach, ponieważ ten rodzaj jedzenia ma bardzo często intensywne smaki i aromaty. Mokra karma ma również dużo więcej w sobie wilgoci, co może być korzystne szczególnie dla tych pupili, które nie piją wystarczającej ilości wody w ciągu dnia. Karma mokra ma również jedną wadę, a mianowicie: otwarte puszki lub saszetki z jedzeniem trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed wyschnięciem zawartości oraz trzymać je w lodówce, co może zawierać zbyt dużo miejsca na ludzkie jedzenie. Ostateczny wybór pomiędzy suchą a mokrą karmą powinien należeć do właścicieli oraz do weterynarza, jeśli ten pierwszy nie jest pewny swojej decyzji. Profesjonalne spojrzenie na żywienie psa może być bardzo pomocne w podjęciu tej decyzji.

Jakie składniki powinna zawierać dobra karma dla psa?

Dobra karma dla psa powinna zawierać zrównoważoną kombinację składników odżywczych, aby spełnić jego potrzeby energetyczne i utrzymać odpowiedni poziom zdrowia. Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych składników, których nie może zabraknąć w karmie Twojego pupila!

  • Mięso – psy są zwierzętami przede wszystkim mięsożernymi, dlatego w ich posiłkach nie może zabraknąć odpowiedniej ilości mięsa. Najlepiej postawić na mięso świeże, czyli takie, które nie zostało poddane żadnemu innemu procesowi niż chłodzenie, mrożenie lub podgrzanie. Taki rodzaj mięsa jest bogatszy w wiele składników odżywczych, a dodatkowo dużo bardziej smakuje naszemu pupilowi. Mięso mocno przetworzone, a szczególnie mączki mięsne zawierają bardzo dużo nieprzyjemnych dla psa składników, które sprawiają, że jedzenie staje się gorzkie w smaku.
  • Owoce i warzywa – owoce i warzywa są głównym źródłem witamin, antyoksydantów oraz enzymów w diecie psa, dlatego nie może ich zabraknąć w ich posiłkach.
  • Tłuszcze – są one także bardzo ważne w diecie psa, dlatego karma powinna je zawierać. Tłuszcze sprawiają, że pies ma zdrową skórę i sierść a dodatkowo, dodają mu energii. W karmie mogą znaleźć się oleje rybne, np. z łososia lub roślinne, np. olej lniany.
  • Witaminy – karma powinna również dostarczać pieskowi odpowiednią ilość witamin, takich jak witamina A, witamina D czy witamina E, które są niezbędne dla zdrowego wzrostu, układu immunologicznego i funkcji wzroku.
  • Minerały – wapń, fosfor, żelazo, potas i inne minerały są kluczowe dla zdrowych kości, zębów, krwi i ogólnej funkcji organizmu psa.

Przy wyborze karmy warto zwracać uwagę na kolejność składników na etykiecie, ponieważ są one wymienione zgodnie z ilością w produkcie – jeśli mięso jest wymienione jako pierwsze, to jest go najwięcej, a to bardzo dobrze dla naszego psa.

Czego nie może zawierać karma dla psa?

Istnieje również kilka składników, na które trzeba zwracać szczególną uwagę przy wybieraniu dobrej karmy dla psa.

  • Produkty GMO – czyli zmodyfikowane genetycznie. Mają one bardzo szkodliwy wpływ na organizm psa i mogą powodować osłabienie układu odpornościowego, stany zapalne narządów wewnętrznych, alergie czy nowotwory.
  • Niektóre zboża – są one źle przyswajane przez psy i dodatkowo mogą powodować uczulenia. Jeśli już wybierzemy karmę ze zbożami, to postawmy na ryż, który jest lekkostrawny.
  • Sztuczne konserwanty – one także nie są składnikiem pożądanym w karmach dla naszych pupili. Działają przede wszystkim rakotwórczo.
  • Sztuczne barwniki – są one zupełnie zbędne w karmie dla psa, ponieważ nie zawierają absolutnie żadnych wartości odżywczych. Kolor karmy nie ma dla psa żadnego znaczenia, a jest to jedynie chwyt marketingowy, którego należy unikać.

Gdzie kupować dobrej jakości karmę dla psa?

Dobrej jakości karma dla psa może być dostępna w różnych miejscach, zarówno stacjonarnie, jak i online i w zależności od preferencji możesz ją kupić osobiście lub z dostawą do domu. Po pierwsze, to specjalistyczne sklepy zoologiczne oferują szeroki wybór karm dla psów różnych marek i rodzajów. Pracownicy takich sklepów często posiadają wiedzę na temat produktów i mogą udzielić porad dotyczących odpowiedniego wyboru diety dla konkretnego psa. Dobrej jakości karmę można kupić również u weterynarza czy w różnych sklepach internetowych.

Podobnie, jak karma dla psa, materac również musi być dobrej jakości, aby doskonale na nim wypoczywać. Świetny materac piankowy 100×200 cm kupisz na stronie producenta ABCsnu, który ma w sprzedaży również inne produkty sypialniane. Materac możesz także kupić stacjonarnie w jednym z kilku sklepów stacjonarnych znajdujących się w mieście Siedlce. Tam na pewno znajdziesz to, czego szukasz!

Przeczytaj także: Rodzaje materacy.