Nic nie może tak bardzo zepsuć wyjazdu za granicę na upragnione od dawna egzotyczne wakacje niż nagła choroba związana z układem pokarmowym oraz wydalniczym. Czym jest Zemsta Faraona i w jakich krajach może Cię dopaść? Jakie są jej objawy oraz jak zapobiegać dolegliwościom towarzyszącym Zemście Faraona? Czy można skutecznie wyleczyć tę dolegliwość i cieszyć się dalszą częścią wakacji? Tego dowiesz się w poniższym artykule, dlatego serdecznie zapraszamy do dalszej lektury!

Co to jest Zemsta Faraona i gdzie może Cię dopaść?

Zemstą Faraona nazywana jest dolegliwość, która dotyka od 30 do nawet 70% osób podróżujących. Najczęściej pojawia się u osób, których celem jest zwiedzenie Egiptu lub innych krajów Afryki Północnej. Zemsta Faraona to nic innego jak biegunka wywoływana przez bakterie, wirusy lub pasożyty. Pojawieniu się Zemsty Faraona sprzyja niski poziom warunków sanitarnych w niektórych egzotycznych krajach oraz odmienna flora bakteryjna w żołądkach turystów. Źródłem tych zanieczyszczeń są zazwyczaj niedogotowane lub surowe mięso oraz ryby. Bardzo często jednak jest to zwykła woda, która nie była wcześniej ugotowana, ani nie była kupiona w sklepie.

Jakie są objawy Zemsty Faraona?

Zemsta Faraona - gdzie może Cię dopaść i jak sobie z nią poradzić?Zemsta Faraona ma kilka objawów, jednak najpoważniejszym i najczęstszym są silne skurcze brzucha, co następnie powoduje pojawienie się ostrej biegunki. Może pojawić się również ogólne złe samopoczucie, osłabienie organizmu oraz zawroty głowy. Oprócz tego często pojawiają się również mdłości, wymioty oraz wzdęcia i nadmiar gazu w organizmie. Osoby cierpiące z powodu Zemsty Faraona często skarżą się również na utratę apetytu, ale temu trudno się dziwić, ponieważ to właśnie jedzenie oraz napoje sprawiły, że się tak bardzo źle czują. Może pojawić się również gorączka. Taka choroba trwa od trzech do nawet siedmiu dni. Po tym czasie Zemsta Faraona powinna ustąpić i pozwolić na spędzenie reszty wakacji w należytym spokoju.

Zemsta Faraona – jak zapobiegać?

Zemsta Faraona jest chorobą zakaźną, warto jednak wiedzieć, jak znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania i móc cieszyć się wyczekiwanym urlopem.

  • Butelkowana woda – jedną z możliwych dróg zakażenia się bakteriami, wirusami lub pasożytami, które następnie sprawiają, że chorujemy na Zemstę Faraona, jest woda. Dlatego należy wystrzegać się spożywania napojów, np. drinków, jak i samej wody w restauracjach czy barach, ponieważ bardzo często zawierają one tzw. “kranówkę”. Unikaj również kostek lodu w napojach oraz płukania jamy ustnej po umyciu zębów również wodą z kranu. Najlepiej więc kupić wodę w sklepie i wcześniej dodatkowo sprawdzić, czy korek od butelki na pewno jest fabrycznie zamknięty.
  • Gotowane potrawy – za wszelką cenę unikaj posiłków przyrządzanych z surowych składników takich jak sałatki czy surówki oraz świeżych owoców nieobranych ze skórki. Wszystkie elementy posiłku powinny być w jakiś sposób przyrządzone termicznie, aby wysoka temperatura mogła zniszczyć ewentualne zanieczyszczenia. Unikaj również jedzenia ryb oraz owoców morza, ponieważ mogą one bardzo często występować w formie surowej.
  • Probiotyki – wiele osób w trakcie pobytu w egzotycznym miejscu zażywa probiotyki. Najlepsze na Zemstę Faraona są cztery szczepy: Saccharomyces boulardii, Saccharomyces cerevisiae, połączenie Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium bifidum oraz Lactobacillus rhamnosus. Ich zadaniem będzie zneutralizowanie objawów choroby oraz zwiększenie odporności organizmu, więc właśnie to, czego będziesz potrzebować!
  • Higiena – bardzo ważne podczas podróży i w trakcie pobytu do innego kraju, jest odpowiednia higiena osobista, a przede wszystkim częste mycie rąk oraz używanie chusteczek antybakteryjnych. Ich możesz użyć do czyszczenia powierzchni stołów, sztućców, brzegów szklanek czy toalet.

Jak widzisz, istnieje kilka bardzo skutecznych metod zapobiegania pojawieniu się Zemsty Faraona. Koniecznie dbaj o jakość spożywanych posiłków, unikaj wody z kranu oraz dbaj o higienę, a wszystko powinno być dobrze.

Jak leczyć Zemstę Faraona?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, Zemsta Faraona trwa zazwyczaj tylko kilka dni i najczęściej przechodzi samoistnie. W takich przypadkach nie wymaga specjalistycznego leczenia. Należy jednak obowiązkowo pamiętać o odpowiednim – częstym i dużym nawadnianiu organizmu, ponieważ biegunka i inne dolegliwości, np. wymioty mogą w bardzo szybkim czasie doprowadzić do odwodnienia. To właśnie picie wody jest najlepszym „lekarstwem” na Zemstę Faraona. W trakcie tej nieprzyjemnej dolegliwości tracimy również elektrolity, dlatego warto mieć ze sobą lub kupić na miejscu różne preparaty uzupełniające. Możesz taki napój przygotować samodzielnie w swoim pokoju hotelowym, mieszając ze sobą pięć łyżek cukru, jedną łyżkę soli oraz litr wody (oczywiście tej kupnej w sklepie lub przegotowanej). Jeśli Zemsta Faraona jest wyjątkowo silna, to możesz śmiało wspomóc się lekami przeciwbiegunkowymi. Najlepiej kup je przed wyjazdem, aby mieć pewność, że w razie potrzeby, będziesz mógł z nich skorzystać.

Zemsta Faraona – kiedy należy udać się do lekarza?

Jeśli Twoje dolegliwości związane z Zemstą Faraona trwają dłużej niż pięć dni, a dodatkowo objawy się nasilają i pojawiają się nowe, to znak, że powinieneś udać się do lekarza. W bardzo skrajnych przypadkach i jednocześnie rzadkich ostra biegunka i częste wymioty doprowadzają do takiego odwodnienia organizmu, że niezbędny okazuje się pobyt w szpitalu i nawodnienie organizmu drogą kroplówkową.

Biegunka, wymioty i inne dolegliwości nie muszą wcale dopaść Cię za granicą, dlatego warto wiedzieć, co robić podczas takiej choroby. Najważniejsze jest nawadnianie organizmu, a naszym zdaniem na drugim miejscu jest oczywiście optymalny odpoczynek. Idealny sen zapewnić Ci może dobrej jakości materac, który znajdziesz tutaj sleepmed.pl. SleepMed to producent wielu świetnych materaców, które doskonale dopasowują się do Twoich potrzeb i preferencji. Jeśli chcesz zakupić swoje łóżko stacjonarnie, to udaj się do jednego z kilku sklepów z artykułami sypialnianymi znajdującymi się w mieście Siedlce. Serdecznie zapraszamy!

Przeczytaj także: Drewniane łóżko do sypialni – jak wybrać właściwie?