Rzym, czyli Wieczne Miasto wyróżnia się kilkoma ważnymi aspektami. Po pierwsze, pogoda w tym rejonie Włoszech od maja do października ma ponad 20 stopni Celsjusza, co sprawia, że ludzie chętniej tam jadą. Jeśli ktoś lubi zwiedzanie podczas chłodniejszych dni, to śmiało może wybrać wakacje w inne miesiące, ponieważ Rzym jest zachwycający niezależnie od pogody! Po drugie Rzym oferuje przepyszne jedzenie, które nie da o sobie zapomnieć jeszcze na długie miesiące. Trzecim ważnym aspektem są różne zabytki i starożytne budowle, o których dowiesz się więcej poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem o Rzymie – Wiecznym Mieście!

1. Koloseum

Właściwie jest to amfiteatr Flawiuszów, który został wzniesiony w latach 70-72 do 80 r. n.e. przez Wespazjana i Tytusa, którzy byli cesarzami z dynastii Flawiuszów. Budowla ta ma 48,5 m wysokości i ma kształt elipsy. Koloseum jest ogromnych rozmiarów: długość 188 metrów, szerokość 156 metrów, a obwód wynosi 524 metry. Kiedy Koloseum nie uległo jeszcze zniszczeniu, to na widowni mogło pomieścić nawet pięćdziesiąt tysięcy widzów! Odbywało się tam wiele ważnych wydarzeń i imprez, np. walki gladiatorów, naumachie, czyli widowisko przedstawiające bitwę morską czy polowania na zwierzęta. W roku 445 Koloseum zostało poważnie uszkodzone przez trzęsienie ziemi, a w 528 roku odbyły się tam ostatnie igrzyska. W 2007 roku amfiteatr Flawiuszów został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata. Koloseum niewątpliwie jest symbolem Rzymu, ale również całych Włoch. Amfiteatr jest jednym z najważniejszych zabytków starożytnego świata, które pozwoliło nam zobaczyć, jak ludzie kiedyś żyli i funkcjonowali. Jeśli to właśnie Rzym jest na liście Twoich tegorocznych lub dalszych wyjazdów, to koniecznie udaj się do Koloseum, ponieważ zapewniamy, że przeżyjesz niezapomniane chwile!

2. Forum Romanum

Miejsca, które musisz zobaczyć w Rzymie!Forum Romanum to najstarszy plac miejski w Rzymie, który otoczony jest sześcioma wzgórzami: Kapitolem, Palatynem, Celiusem, Eskwilinem, Wiminałem i Kwirynałem. W starożytności był to główny ośrodek polityczny, religijny i towarzyski, gdzie odbywały się najważniejsze publiczne uroczystości. Na terenie Forum Romanum znajdowało się kilka świątyni, np. Świątynia Boskiego Juliusza, Świątynia Wenus i Romy, Świątynia Wespazjana, Świątynia Antonina i Faustyny. Obecnie można zobaczyć tylko szczątki tych budowli, a najlepiej zachowała się ostatnia z wymienionych świątyń. Dodatkowo na Forum Romanum można zobaczyć łuk triumfalny cesarza Augusta. Forum Romanum w pewnym momencie zaczęło się mocno niszczyć, między innymi przez zdobycie Rzymu przez Wizygotów w 410 roku czy przez trzęsienie ziemi w roku 851. Obecnie na terenie Forum Romanum cały czas trwają prace wykopaliskowe, ale nadal możliwe jest odwiedzenie tego miejsca i podziwianie szczątków starożytnych budowli, które są pięknie zdobione. Będąc w Rzymie, nie można nie zobaczyć Forum Romanum!

3. Panteon

Panteon to okrągła świątynia, która znajduje się na Polu Marsowym. Świątynia została ufundowana przez cesarza Hadriana w roku 125 n.e. Budową całego okrągłego gmachu zajął się Apollodoros. Panteon poświęcony został bóstwom planetarnym oraz ówcześnie panującemu cesarzowi. Od VII wieku pełni rolę kościoła katolickiego pw. Najświętszej Marii Panny od Męczenników. Panteon to jedna z lepiej zachowanych budowli czasów starożytnych, która znajduje się w Rzymie. Jej kopuła ma 42 metry wysokości, a cała świątynia mierzy o 1,5 metra więcej. Ciekawostką jest to, że Panteon jest największą budowlą kopułową na świecie, a zobaczenie jej robi naprawdę potężne wrażenie na człowieku. We wnętrzu świątyni znajdują się grobowce wielu znanych postaci, np. Rafaela i jego narzeczonej: Marii Bibbieny, Humberta I i królowej Małgorzaty. Można tam również zobaczyć groby Wiktora Emmanuela II, czyli króla Królestwa Sardynii oraz obraz Zwiastowanie autorstwa Melozza da Forli.

4. Fontanna di Trevi

Rzuć monetę do najbardziej słynnej fontanny w Rzymie i spełnij swoje życzenie! Fontanna di Trevi to najbardziej znana barokowa fontanna w Rzymie. Została zbudowana dzięki Klemensowi XII, który był jej inicjatorem. Woda, która się w niej znajduje, jest doprowadzona akweduktem zbudowanym w 19 r. p.n.e.! Ten sam akwedukt zasila inną słynną fontannę w Rzymie, a mianowicie fontannę Barcaccia, która znajduje się przy Schodach Hiszpańskich. Projekt fontanny został wyłoniony poprzez konkurs, który wygrał Niccolo Salvi. Prace nad tą piękną budowlą trwały od 1735 do 1776 roku. Co ciekawe, Salvi nie doczekał zakończenia budowy, ponieważ wcześniej zmarł. Sama fontanna przypomina fasadę budynku, a jej wymiary to: 20 metrów szerokości i 26 metrów wysokości. W centralnej części znajdują się rzeźby Okeanosa oraz dwóch trytonów, które są symbolami Kastora i Polluksa. Postaci te znajdują się w rydwanie, który zaprzężony jest w dwie hybrydy konia i ryby, czyli hippokampy. Jeden z nich jest spokojny, a drugi wręcz przeciwnie – symbolizują one dwa oblicza morza – ciszę i sztorm. W pewnym momencie Rzym musiał zatrudnić specjalną ochronę, ponieważ ludzie wchodzili do fontanny, co mogło zniszczyć tę piękną budowlę. Dodatkowo codziennie wyławiane są z niej pieniądze, ponieważ wcześniej były one kradzione przez osoby mieszkające w okolicy. Teraz cały czas w pobliżu jest policja i ochrona.

Oczywiście, lista nie kończy się na tych czterech miejscach. Rzym jest pełen niezliczonych innych atrakcji, które czekają na odkrycie. Nie zapomnij odwiedzić słynnych Schodów Hiszpańskich, gdzie możesz odpocząć i podziwiać piękne widoki miasta. Udaj się na spacer po dzielnicy Trastevere, aby poczuć autentyczną atmosferę rzymskiego życia i spróbować lokalnych specjałów kulinarnej sceny. Skorzystaj z okazji, aby zwiedzić Watykan, gdzie znajduje się jedna z największych chrześcijańskich świątyń na świecie – Bazylika św. Piotra, która może pomieścić około sześćdziesięciu tysięcy wiernych. W Watykanie możesz również udać się do Muzeów Watykańskich, gdzie na własne oczy będziesz mógł zobaczyć “Stworzenie Adama”, czyli fresk autorstwa Michała Anioła. A po wyczerpujących dniach zwiedzania pięknego Rzymu należy Ci się odpoczynek, na jednym z materacy 100×200 cm, które znajdziesz tutaj: https://sennamaterace.pl/114-materace-100×200. Pod tym linkiem: https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/115_jaki-rozmiar-materaca-wybrac natomiast dowiesz się, dlaczego materac 100×200 jest dla Ciebie idealny!