Coraz większa część naszego społeczeństwa decyduje się na wprowadzenie do swojej codziennej diety suplementacji. Niestety, zdecydowana większość osób robi to na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem. Istnieje wiele niepożądanych skutków ubocznych, które mogą wyniknąć z takie postępowania. Jakie suplementy wpływają na sen? Które z nich mogą rozwiązać problemy z zasypianiem, a które znacznie pogorszą problem?

Czy potrzebujesz suplementów diety?

Przyjmowanie suplementów diety stało się w ostatnich latach modnym zwyczajem. Ich szeroka dostępność i promowanie różnych środków w mediach to czynniki, które sprawiły, że suplementy są spożywane przez wiele osób bez żadnej konsultacji ze specjalistą i bez wykonywania badań kontrolnych. Aby czuć się dobrze i prawidłowo funkcjonować należy stosować urozmaiconą dietę. Wtedy nie istnieje żadna potrzeba stosowania suplementów! Warto pamiętać, że produkty te nie zastąpią pełnowartościowych posiłków, a obietnice producentów umieszczane na opakowaniach często są przedstawione w nieobiektywny sposób. Większość obiecywanych efektów można osiągnąć, przygotowując na co dzień zdrowe dania. Istnieją jednak sytuacje, w których konieczne jest wprowadzenie suplementów diety do swojej codziennej rutyny. Jedną z takich sytuacji są problemy ze snem. Kiedy modyfikowanie zwyczajów nie przynosi efektów, a sytuacja nie wymaga jeszcze stosowania farmakologii, warto spróbować wykorzystanie suplementów. Najlepiej jednak zrobić to pod kontrolą specjalisty. Bardzo ważne jest bowiem dbanie o regularne godziny snu — jest to lekarstwo na wiele problemów! Jeśli chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej, przeczytaj artykuł https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/10_sen-naturalne-lekarstwo-dla-kazdego.

Ashwagandha — czy warto ją stosować?

Suplementy diety, a sen — czy mogą przynieść oczekiwany efekt?Jedną z popularnych substancji, która kojarzona jest z redukcją stresu i działaniem nasennym, jest Ashwagandha. Jest to zioło określane czasem mianem indyjskiego żeń-szenia. Jest adaptogenem i kontroluje mediatory stresu, kortyzol i kinazę białkową. Badania wskazują również na hamowanie aktywności podwzgórze-przysadka-nadnercza. Osoby cierpiące na bezsenność czasem odczuwają wiele korzyści związanych ze stosowaniem tej substancji. Jednak aby faktycznie przyjmowanie tego suplementu miało sens, warto wykonać badania diagnostyczne i skonsultować swój pomysł z lekarzem lub farmaceutą.

Kiedy konieczna jest suplementacja melatoniny?

Jednym z najbezpieczniejszych substancji ułatwiających zasypianie jest melatonina. Substancja ta występuje naturalnie w ludzkim organizmie. Wydzielana jest w szyszynce i daje mózgowi znać, że nadchodzi noc i czas iść spać. W dzisiejszych czasach wiele osób zmaga się z zakłóconym działaniem zegara biologicznego. Urządzenia elektroniczne emitujące nieustannie światło mogą być dla wielu osób główną przyczyną problemów z zasypianiem. Dlatego często okazuje się, że systematyczne przyjmowanie melatoniny ułatwia wyregulowanie rytmu dobowego. Dotyczy to w szczególności osób, które pracują na zmiany lub przemieszczają się do różnych stref czasowych. Warto pamiętać, że melatonina nie będzie skuteczna w przypadku stosowania jej o różnych porach. Ważna jest tu regularność i systematyczność.

Wapń i Magnez

Istnieją suplementy, które mogą potęgować problemy z zasypianiem. Jednym z nich jest wapń. Choć sam w sobie nie wykazuje działania, które prowokowałoby wystąpienie bezsenności, widocznie zmniejsza efektywność magnezu. Są to substancje, które w pewnym sensie konkurują ze sobą w procesie wchłaniania. Magnez ma duże znaczenie dla rozluźnienia i wejścia w stan relaksu. Dlatego jego niedobory niekorzystnie wpływają na sen, a tym samym na komfort funkcjonowania.

Kwas gamma-aminomasłowy

Kwas gamma-aminomasłowy (GABA) wywiera działanie nasenne, ułatwia rozluźnienie insuliny i wpływa korzystnie na leczenie bezsenności. Jego działanie obejmuje również inne obszary funkcjonowania organizmu — dlatego jego stosowanie koniecznie należy skonsultować z lekarzem! GABA obniża aktywność mózgu. Dzięki temu łagodzony jest stres i uczucie niepokoju, oddech staje się płytszy, a organizm może szybciej zasnąć. Dodatkową zaletą jest też przedłużenie głębokiej fazy snu. Sugeruje to, że przyjmowanie suplementu z kwasem gamma-aminomasłowym oraz spanie na wygodnym materacu — takim jak jeden ze strony https://sennamaterace.pl/114-materace-100×200 – to recepta na głęboki oraz nieprzerwany sen.

Melisa — czy rzeczywiście ułatwia zasypianie?

Melisa jest najpopularniejszym środkiem wybieranym przez osoby szukające na własną rękę skutecznej pomocy w zasypianiu. Jest środkiem stosowanym od wielu dekad i znajduje zastosowanie w łagodzeniu różnorodnych dolegliwości. Jej główne zastosowanie dotyczy skrócenia czasu, który jest potrzebny do zaśnięcia. Jest to suplement, który działa dość łagodnie i wiąże się z najmniejszym ewentualnym ryzykiem. Dodatkowe plusy wynikające z regularnego picia melisy to zmniejszenie rozdrażnienia i uczucia przybicia, a także zniwelowanie tachykardii, która mogłaby powstać w wyniku intensywnego pobudzenia układu nerwowego.

Nie diagnozuj się sam! Pomoc specjalisty na wyciągnięcie ręki

Suplementy diety mogą być potrzebne i często korzystnie wpływają na organizm. Jednak ich prawidłowe dobranie, do potrzeb konkretnej osoby, wymaga specjalistycznej wiedzy. Nie warto eksperymentować na własną rękę! Wystarczy udać się do swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i poprosić o poradę. Czasem wystarczająca okaże się nawet rozmowa z wykwalifikowanym farmaceutą. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak wykonanie badań krwi i na ich podstawie dobranie z lekarzem suplementów diety, które okażą się rzeczywiście skuteczne.

Suplementy diety na sen mogą być skuteczne. Ważne jest jednak to, aby podejść do tego tematu z rozwagą i dobrać je na podstawie opinii specjalisty. Nie zastąpi jej bowiem sugerowanie się opisami produktów umieszczonymi na opakowaniach.