Materac dla dziecka powinniśmy kupować z dużą starannością, ponieważ to on odpowiada za właściwy rozwój młodego kręgosłupa. Dodatkowo pamiętajmy, że to komfortowo przespana noc ma zapewnić naszym pociechom wiele energii do nauki i zabawy! Jak zatem wybrać idealny materac dziecięcy?

Materac dla niemowlaka

Zakup dobrego materaca jest konieczny już od pierwszych dni życia naszego maleństwa. Wielu rodziców decyduje się jednak wtedy na korzystanie z modelu, który dołączony był do łóżeczka, co jest dużym błędem ponieważ często nie są one dostosowane do wymagań młodego kręgosłupa. Na co zwracać uwagę przy wyborze? Przede wszystkim produkt dla niemowląt nie może być za miękki, ponieważ zwiększa to prawdopodobieństwo występowania problemów z oddychaniem. Dodatkowo nie jest on w stanie odpowiednio wspierać ciała, które szczególnie w pierwszych miesiącach życia jest wyjątkowo czułe. Koniecznie musimy też zwracać uwagę na właściwości antyalergiczne, zapobiegające rozwojowi grzybów i drobnoustrojów wewnątrz. Ważna jest tutaj także wentylacja na wysokim poziomie, z tego względu, że wielu rodziców stosuje dodatkowe podkłady, aby zabezpieczyć materac przez zawilgoceniem. W związku z tym świetnym pomysłem mogą być modele lateksowe. Ich struktura wypełnienia zapewnia przepływ powietrza na wysokim poziomie i idealne podparcie pleców maleństwa. Wskażemy tutaj chociażby Hilding Kołysanka z wcześniej wspomnianym materiałem, a także dodatkową warstwą kokosu, który wpływa na twardość. Co ważne posiada on pokrowiec o właściwościach wodoodpornych, dzięki czemu nie musimy martwić się o cały produkt w przypadku małej wpadki w nocy i możemy zrezygnować z wyżej wymienionych podkładów do łóżeczka. Wystarczy tylko zdjąć powłokę i wyprać ją w pralce, aby cieszyć się higieną na najwyższym poziomie.

Materac dziecięcy do pierwszego łóżka

Jak wybrać materac dziecięcy?Model, z którego korzysta nasza pociecha koniecznie powinniśmy wymienić, kiedy wyrośnie ona już z kołyski i przyjdzie nam pora kupić pierwsze, duże łóżko. Pamiętajmy, że materac musi być idealnie dopasowany do ramy. W zależności od powierzchni jaką mamy do zagospodarowania wybierać możemy mniejsze rozmiary jak chociażby 80 x 180 cm lub większe na przykład 100 x 200 cm, które posłużą nam zdecydowanie dłużej. We wszystkich tych wymiarach znajdziemy Hilding Breakdance. Posiada on wkład z dwóch wysokoelastycznych pianek, dzięki czemu łatwo dostosujemy twardość do aktualnych potrzeb dziecka. Dodatkowo jest gwarancją wentylacji na wysokim poziomie, za sprawą czego zapobiegać będzie rozwojowi grzybów i bakterii. Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami produktów sprężynowych, dla dzieci w wieku szkolnym spokojnie możemy wybierać już materace kieszeniowe, w których każda sprężyna znajduje się w oddzielnej kieszeni. Najlepiej jest zwrócić uwagę na te średniotwarde, zapewniające komfortowe podparcie, lecz jednocześnie miły efekt otulenia.

Kiedy wymienić materac

Wymiana materaca jest kwestią bardzo indywidualną. Wszystko zależy od tego, jak szybko nasze dziecko rośnie i w jakim tempie produkt się zużywa. Wśród oznak, że czas na nowy wskażemy uszkodzenia powłoki, pojawiające się nierówności powodujące dyskomfort, wbijające się w ciało sprężyny czy odkształcenia. Co zrobić, aby służył on nam jak najdłużej? Przede wszystkim powinniśmy wybierać sprawdzonych producentów. Warto jest zwracać uwagę na modele, które zapewniają kilka stref twardości, dzięki czemu materac dłużej będzie dostosowywał się do potrzeb naszej pociechy. Pamiętajmy, że łatwo jest go uszkodzić, na przykład podczas ulubionej zabawy najmłodszych, jaką jest skakanie po łóżku czy podczas długotrwałego siedzenia na jego krańcach, dlatego uczmy dzieci, że nie należy tak robić.

Materac jest bardzo istotny dla właściwego rozwoju organizmu naszych pociech, dlatego nie możemy bagatelizować kwestii jego wyboru. Kupujmy sprawdzone produkty, które będą gwarancją niezawodności i bezpieczeństwa.