Na rynku jest dostępnych tyle modeli materacy do spania, że niekiedy dużym problemem jest znalezienie tego jednego, który spełni wszystkie nasze potrzeby i będzie odpowiadał naszym preferencjom. Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowego modelu? Czym się kierować? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule. Zachęcamy do przeczytania!

Rodzaj wypełnienia

Jedną z głównych kwestii, które musimy wziąć pod uwagę to jakie wypełnienie materaca będzie dla nas najbardziej odpowiednie. Możemy zdecydować się na materace sprężynowe – kieszeniowe lub typu multipocket – których sprężyny nie są ze sobą połączone, dzięki czemu oddziałują samodzielnie i zapewniają wysoka elastyczność punktową oraz dokładne podparcie i dopasowanie się do całego ciała. Z kolei modele piankowe – wysokoelastyczne lub termoelastyczne – cechują się wysokim poziomem elastyczności, dopasowują się do użytkownika poprzez oddziaływanie na nacisk poszczególnych części ciała lub pod wpływem jego temperatury. Materace lateksowe zaliczane do modeli piankowych, wykonane z pianki kauczukowej, świetnie niwelują uciski, poprawiają krążenie krwi, posiadają funkcje antybakteryjne i antyalergiczne oraz cechują się dużą odpornością na eksploatację. Ostatnim z polecanych rodzajów są modele hybrydowe, które dzięki innowacyjnym rozwiązaniom są połączeniem najlepszych cech materacy sprężynowych i piankowych, dając w efekcie komfortową elastyczność i optymalne podparcie, zapewniając komfort i niwelowanie drgań wynikających z ruchów drugiej osoby.

Odpowiednia twardość to podstawa

Jak wybrać materac?Drugą ważną kwestią, którą należy kierować się przy wyborze materaca jest jego twardość, która powinna być dopasowana do wagi oraz naszych preferencji. Dla ułatwienia można kierować się takim podziałem: miękkie dedykowane są dla użytkowników do 60 kg, średnie dla osób, których waga nie przekracza 80 kg, twarde polecane są użytkownikom o masie ciała między 80 a 100 kg, natomiast bardzo twarde powinny zadowolić osoby, których waga przekracza 100 kg. Jednak nie trzeba się sztywno trzymać tego podziału, warto wziąć pod uwagę również to, na jakim podłożu najlepiej się czujemy i na którym nasze ciało ma optymalne podparcie, dzięki czemu mamy łatwość w znalezieniu idealnej pozycji do spania. Dobrze jest zwrócić uwagę na fakt, czy dany model posiada siedmiostrefowy fizjosystem, czyli podział materaca na 7 stref o różnej twardości, aby optymalnie podtrzymywać każdą część ciała wraz z uwzględnieniem punktów newralgicznych. Jednym z ciekawych rozwiązań dla osób, które nie potrafią zdecydować się na jedną twardość podłoża są modele, w których można ją regulować poprzez odwrócenie materaca na drugą stronę bądź też odpięcie wierzchniej warstwy pianki.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając swój wymarzony materac warto też zwrócić uwagę na to, czy dany model posiada odpinany pokrowiec, który można wyprać w pralce. To rozwiązanie, które ułatwia utrzymanie czystości i higieny w łóżku. Ważna jest również odpowiednia wentylacja materaca, dzięki której w jego wnętrzu nie będzie zbierał się kurz, wilgoć i która zapobiega rozwojowi drobnoustrojów, przez co dany model podłoża może być stosowany u osób zmagających się z alergiami i chorobami układu oddechowego. Ponadto istotne są certyfikaty potwierdzające jakość wykonania i wieloletnia gwarancja, która zapewnia radość z użytkowania produktu przez bardzo długi czas. Ostatnim kryterium są wymiary danego modelu oraz to, czy będzie on pasował do stelaża, który posiadamy w domu.

Wybór idealnego podłoża do spania, które zapewni nam wysoki komfort wypoczynku, może przysparzać wiele problemów. Jednak jeżeli już się wie, co wziąć pod uwagę i jak dopasować parametry danego modelu do naszych potrzeb i oczekiwań, proces zakupu jest znacznie szybszy i prostszy. W razie wątpliwości zawsze możemy zapytać ekspertów w sklepie, którzy są chętnie posłużą nam swoim doradztwem i pomocą.