Sen jest niezbędny do życia, to każdy wie od najmłodszych lat. Pozwala odpocząć, zregenerować siły, czasem także zapomnieć o codzienności i po prostu się zrelaksować. Jednak nawet jeśli śpimy odpowiednią ilość godzin, to niekiedy możemy rano czuć się zmęczeni i niewyspani. Jak spać, żeby się wyspać? O czym należy pamiętać? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym poruszone zostały bardzo ważne kwestie dotyczące snu.

Przygotuj czas i przestrzeń na sen

Bardzo ważne jest przygotowanie odpowiedniej przestrzeni i czasu na sen. Najlepsze miejsce do nocnego wypoczynku to zaciemnione i przewietrzone pomieszczenie (optymalna temperatura to około 18 stopni Celsjusza). Sypialnia ma kojarzyć się tylko z odpoczynkiem, dlatego też istotne jest utrzymywanie w niej porządku oraz brak telewizora i światła o zimnej barwie. Najlepsze jest takie oświetlenie, które sprawia, że pokój jest tylko nieco rozświetlony oraz sprawia wrażenie niezwykle przytulnego. Ponadto należy wprowadzić odpowiednie godziny snu. Tutaj regularność to podstawa i nawet w dni wolne warto wstawać o tej samej porze.

Przygotuj siebie!

Jak spać, żeby się wyspać?Jeżeli mamy już odpowiednie miejsce, to teraz czas przygotować siebie! Aby uniknąć wieczornego głodu, dobrze jest spożyć lekką kolację około 2 godziny przed położeniem się do łóżka. Należy również unikać zbyt długich drzemek w ciągu dnia (najlepsze są trwające 17-20 min), intensywnego wysiłku oraz gorących kąpieli bezpośrednio przed snem, przegrzania organizmu, niedopasowanego materaca i poduszki, a także kawy, alkoholu, napojów energetyzujących w porach popołudniowych. Warto zaplanować kolejny dzień i zapisać plan na kartce, żeby nie myśleć o obowiązkach i ważnych sprawach szykując się do spania. Aby wyciszyć się w porze wieczornej należy odpocząć przed położeniem się spać, szczególnie po intensywnym wysiłku czy też silnych emocjach. Świetnie sprawdzają się powtarzane rytuały i monotonia, która wprowadza w błogi nastrój jak na przykład słuchanie uspokajającej muzyki, czytanie książek przed snem lub aromaterapia zapachami ułatwiającymi zasypianie, czyli między innymi lawenda i melisa.

Odpowiedni materac to podstawa

Jeśli problemy z wysypianiem się nadal nie chcą ustąpić, to trzeba przyjrzeć się podłożu, na którym wypoczywamy. Może warto wymienić materac na nowy i taki, który będzie dopasowany do potrzeb i oczekiwań jego użytkowników. Odpowiednio dobrana twardość podłoża jest podstawą do osiągnięcia lepszej jakości snu, dlatego ważne jest, aby nie wybierać zbyt miękkiego lub zbyt twardego modelu. Na rynku dostępne są modele z innowacyjnymi rozwiązaniami, takimi jak antyalergiczne materace, które posiadają budowę umożliwiającą odpowiednią wentylację, co zapobiega gromadzeniu się kurzu i rozwojowi drobnoustrojów. Dobrze jest sprawdzić, czy dany model posiada wieloletnią gwarancję oraz certyfikaty potwierdzające jego jakość. Świetnym uzupełnieniem łóżka będzie także ergonomiczna poduszka, dzięki której bez problemu znajdziemy idealną pozycję, w której zasypianie nie sprawi żadnych problemów.

Wysypianie się to warunek konieczny do sprawnego funkcjonowania w ciągu dnia i wypełniania swoich zawodowych obowiązków. Warto zastanowić się jak wygląda nasza codzienna wieczorna rutyna oraz czy prowadzimy odpowiedni tryb życia i co jest równie istotne: czy mamy odpowiednio dopasowany materac do naszych potrzeb. Jeśli zastosujemy powyższe rady w naszym życiu, to na pewno osiągniemy lepszy komfort snu. I w końcu dobrze się wyśpimy!