Szukając idealnego materaca do spania trzeba przede wszystkim znaleźć taki, którego twardość będzie odpowiadała naszym preferencjom. Nocny wypoczynek na niedopasowanym podłożu może skutkować niewyspaniem i bólem kręgosłupa, a co się z tym wiąże również obniżoną koncentracją i zaburzonym funkcjonowaniem w ciągu dnia. Jak dobrać odpowiednią twardość materaca do potrzeb naszego organizmu? Na co zwrócić szczególną uwagę? Zapraszamy do lektury!

Rodzaje twardości materaca

Producenci materacy wprowadzili specjalny podział rodzajów dostępnych twardości. Model miękki dedykowany jest użytkownikom o drobnej posturze i wadze nie przekraczającej 60 kg. Kolejny stopień średnia twardość polecana osobom od 60 do 80 kg masy ciała. Podłoże twarde, na którym dobrze będą się czuć osoby o masie powyżej 80 kg, natomiast bardzo twarde dedykowane jest użytkownikom o wadze przekraczającej 100 kg oraz osobom tęższym i otyłym. Świetnym rozwiązaniem jest to, że niektóre materace mają kilka twardości, które można dopasowywać do swoich potrzeb odwracając podłoże na drugą stronę lub zdejmując odpinany wierzchni top, jak na przykład w materacu Hilding Electro. Twardość wybranych modeli zwiększa także zastosowanie maty kokosowej.

Jak sprawdzić czy twardość materaca jest odpowiednia?

Jak dopasować twardość materaca?Najlepszym sposobem jest wybranie się do sklepu i osobiste przetestowanie danego modelu poprzez tak zwany test płaskiej ręki. Polega on na tym, że należy położyć się na materacu, wsunąć rękę między powierzchnię a plecy i jeśli napotyka ona znaczny opór, to materac prawdopodobnie jest zbyt miękki. Z kolei jeżeli widzimy sporo miejsca między dłonią a plecami to prawdopodobnie materac jest zbyt twardy. Dobrze jest układać się na różnych pozycjach i sprawdzać, czy są one dla nas równie komfortowe. Twardość najlepiej dopasować do własnych preferencji lub jeżeli są zmienne, wybrać model z możliwością regulacji.

Konsekwencje spania na niewłaściwym materacu

Codzienne korzystanie z niedopasowanego materaca prawdopodobnie będzie skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami i dyskomfortem. Jeżeli materac jest dla nas zbyt twardy to możemy odczuwać ból pleców, a ponadto silny nacisk wywierany na naczynia krwionośne wpływa na problemy z krążeniem i drętwieniem kończyn. Z kolei zbyt miękki model będzie nas słabo podpierał, w konsekwencji zaobserwować można niewłaściwe wyginanie się ciała oraz ściśnięcie dysków w odcinku lędźwiowym i piersiowym. Ponadto spanie na niewłaściwym materacu utrudnia znalezienie idealnej pozycji do snu, przez co występować mogą problemy z zaśnięciem, a rano pojawiać się bóle w okolicach szyi, spięty kark, napięte mięśnie całego ciała. Brak właściwego i wartościowego snu w konsekwencji prowadzi do występowania braku koncentracji, drażliwości i większej podatność na stres, a przez to także do zmniejszonej odporności na różnego rodzaju choroby.

Dobrze dopasowany materac jest kluczem do osiągnięcia wymarzonego komfortu snu. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego jak ważny jest nocny wypoczynek, dzięki któremu możemy prawidłowo funkcjonować. Dlatego warto wybrać materac, który spełni wszystkie nasze potrzeby i będzie odpowiadał wszelkim oczekiwaniom. W sklepie możemy zapytać ekspertów o poradę i poprosić o pomoc przy wyborze tego jednego właściwego modelu, dzięki któremu będziemy mogli spokojnie się wyspać.