Do funkcjonowania w ciągu dnia potrzeba kilka czynników. Jednym z nich jest prawidłowe wysypianie się w nocy. Zdrowy sen, czyli taki, po którym budzimy się wypoczęci i pełni sił może zakłócać wiele czynników, a jednym z nich jest reakcja alergiczna naszego organizmu. Obecnie alergię uznaje się za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. A na czym polega, jakie objawy jej towarzyszą oraz jak sobie z nią poradzić, aby móc się właściwie wyspać?  

Alergia – czym jest oraz jak się objawia? 

Alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu na alergeny, czyli substancje, które w fizjologicznych warunkach są ignorowane przez nasz układ immunologiczny. Warunkują ją wyprodukowanie przez limfocyty B przeciwciała – immunoglobuliny IgE. Objawy alergii pojawiają się dopiero przy kolejnym kontakcie z alergenem, kiedy to produkowana jest już duża ilość IgE zdolnych do rozpoznania czynnika alergennego. Przeciwciała odbierają je jako obce i zagrażające zdrowiu substancje, które należy jak najszybciej unicestwić. Do najczęstszych objawów alergii zalicza się:

 • katar,
 • wysypkę,
 • duszności,
 • łzawienie oczu,
 • trudności w oddychaniu.

Istnieje wiele sposobów, aby złagodzić objawy alergii i móc normalnie funkcjonować w ciągu dnia lub w godzinach wieczornych. Jednym z nich jest wykorzystanie w sypialni produktów antyalergicznych, do których zalicza się m.in. materac i poduszka.

Cierpisz na alergię? Sprawdź, jaki materac i poduszkę wybrać!Idealny materac dla alergika

Materac do spania przeznaczony dla osób zmagających się z alergiami powinien spełniać kilka ważnych kryteriów. Przede wszystkim powinien odznaczać się wykorzystaniem innowacyjnych materiałów, które gwarantują środowisko wolne od alergenów. Oznacza to uwzględnienie prawidłowej cyrkulacji powietrza czy też możliwością szybkiego odparowania wody. Wyróżnić tutaj można trzy typy podłoża do spania, do których zalicza się:

 • materac antyalergiczny lateksowy, który bazuje na mieszance lateksu naturalnego i syntetycznego (dotyczy głównie alergii oddechowych),
 • materac dla alergika piankowy, który jest wykonany z oddychającej pianki wysokoelastycznej lub termoelastycznej (dotyczy głównie alergii oddechowych),
 • materac dla alergika z antyalergicznym pokrowcem, który odznacza się działaniem m.in. antybakteryjnym oraz stwarzającym higieniczne warunki do spania (dotyczy głównie alergii skórnych).

Materac do spania to jedno, a jak to wygląda w przypadku poduszki?

Najlepsza poduszka dla alergika

Poduszka antyroztoczowa, inaczej antyalergiczna to produkt, który posiada właściwości antyalergiczne. Oznacza to, że zastosowane wewnątrz wypełnienie nie przyciąga kurzu, a także nie stanowi pożywki dla bakterii, grzybów lub rzeczy. Decydując się na nią, musimy wziąć pod uwagę takie kwestie, jak:

 • możliwość wyprania całej poduszki przynajmniej w 60ºC, gdyż taka temperatura niszczy roztocza,
 • delikatne dla skóry materiały,
 • wysoka cyrkulacja powietrza,
 • możliwość szybkiego odparowania wilgoci.

Najlepiej sprawdzą się tutaj materiały naturalne, takie jak pianka lateksowa (poduszka piankowa), która nie gromadzi kurzu i roztoczy. Ważnym kryterium jest tutaj brak reakcji alergicznym na lateks. Drugą, znacznie bardziej uniwersalną propozycją są modele syntetyczne (poduszka syntetyczna), wewnątrz której znajdziemy, np. włókna poliestrowe. Do produktów niewskazanych dla alergików zalicza się pierze, puch i wełny różnych zwierząt.

Jakie są inne elementy komfortowego łóżka?

Niezaprzeczalnie – materac i poduszka do spania to dwa najważniejsze elementy wyposażenia łóżka, które wpływają na komfort snu. Mają również duże znaczenie dla osób zmagających się z astmą i alergiami, dlatego warto wybierać modele antyalergiczne. Jednak to nie wszystko, gdyż przy komponowaniu komfortowego łóżka warto również pamiętać o takich artykułach sypialnianych, jak:

 • stelaż regulowany,
 • kołdra antyalergiczna,
 • pościel makosatyna,
 • prześcieradło z gumką,
 • mata ochronna.

Warto również zauważyć, że dla osób mających problem z zasypianiem świetnie sprawdzą się szumisie. Są to specjalistyczne produkty, które mogą być w postaci misia lub samego urządzenia szumiącego. Ich zadaniem jest wydawanie dźwięków podobnych m.in. do szumu deszczu czy morza, przez co naturalne przyczyniają się do zrelaksowania organizmu. Umożliwia to szybsze zasypianie, a także korzystnie wpływa na jakość i efektywność naszego wypoczynku.

Zastanawiasz się, jak poprawić jakość swojego snu przy jednoczesnym zwiększeniu komfortu wypoczynku? Niezależnie od stanu zdrowia – w tym coraz powszechniej występujących alergii, warto zainwestować w antyalergiczne elementy wyposażenia łóżka, do których zaliczyć można materac, poduszkę czy kołdrę.