Przytulny – to jeden z pierwszych przymiotników, jakim określamy pokój do spania. Nic w tym dziwnego – aby nasz sen był efektywny i komfortowy należy zadbać o wystrój sypialni i zaaranżować ją w taki sposób, aby wspomagała regenerację organizmu. W tym artykule pokazujemy, co możesz zrobić, aby Twoja sypialnia stała się przytulna i wprawiła Cię w relaksujący nastrój.

Bez odpowiedniego materaca ani rusz

Materac to najważniejszy element każdej sypialni. Źle dobranego materaca nie zrekompensuje nawet najpiękniej urządzona sypialnia. Przed rozpoczęciem aranżacji wnętrza, powinniśmy szczególną uwagę poświęcić powierzchni, na której każdego dnia śpimy. Źle dobrany materac ciągnie za sobą liczne konsekwencje, takie jak nieodpowiednia regeneracja, przerywanie fazy snu lub bezsenność. Jeśli jest nam niewygodnie, to znak, że materac nie spełnia oczekiwań naszego ciała, a co za tym idzie – powinien zostać wymieniony na model idealnie realizujący nasze potrzeby.

Łóżko

Przytulna sypialnia – gwarancja spokojnego snuKiedy mamy już wybrany odpowiedni materac, spełniający nasze potrzeby, pora poświęcić uwagę naszemu łożu. Design jest równie ważny co poczucie wygody, ponieważ odpoczywając w atrakcyjnym wizualnie miejscu czujemy się lepiej i odpoczywamy efektywniej. W związku z tym, warto zastanowić się nad dodatkowymi funkcjonalnościami, które może zaoferować łóżko. Bo przecież kto powiedział, że w łóżku można tylko spać? Wiele osób uwielbia czytać w nim książki, ponieważ często jest to najwygodniejsze miejsce w całym mieszkaniu. Dlatego też, miłośnicy książek powinni zastosować udogodnienie w postaci zagłówka, najlepiej tapicerowanego, który zwiększy komfort podczas czytania, a także zachęci do porannych i wieczornych rozmów z partnerem. Możesz także zainwestować w panele ścienne, które są dłuższe od standardowego zagłówka dzięki czemu zwiększą poczucie wygody.

Pościel, która zachwyci nie tylko ciało, ale i wzrok

W przytulnej sypialni nie może oczywiście zabraknąć tekstyliów wykonanych z należytą dbałością o jakość. Jeśli chcesz zadbać o komfort snu, nie przejmując się materiałem, który się zwija, wybierz prześcieradło bawełniane z gumką. Dzięki rozciągliwej taśmie wszytej w materiał będziesz mieć kontrolę nad tym, w którym miejscu położysz prześcieradło. Jeśli jesteś tak zwanym „zmarzluchem” i potrzebujesz dużo ciepła podczas snu, produktem zasługującym na szczególną uwagę będzie kołdra zimowa. Obecne na rynku modele charakteryzują się podwyższoną gramaturą i gęstością dzięki czemu dłużej utrzymują ciepło. Takie okrycie jednak wcale nie oznacza dużej wagi i masywności. Nie zapominaj jednak, że jakość powinna iść w parze z estetycznym designem. Wybieraj tekstylia, które są spójne kolorystycznie, ale pamiętaj o zachowaniu dobrego stylu. Aby uniknąć wnętrzarskiej katastrofy, koniecznie postaw na jednorodną estetykę. Chcąc urządzić sypialnię w stylu rustykalnym, postaw na pościel w polne kwiaty, a narzutkę, koc lub pled dobierz pod kolor, unikając zbyt dużej ilości wzorów.

Dobierz odpowiedni dywan

Dywanik, wykładzina, chodniczek to kolejne elementy, które są niezbędne w każdej sypialni, jeśli chcemy sprawić, aby była jak najbardziej przytulnym miejscem. Dywan dobrany kolorystycznie do reszty tkanin znajdujących się w sypialni to istotna kwestia, jeśli zależy nam na utrzymaniu spójnego stylu. Należy pamiętać też o odpowiednim rozłożeniu takiego dywanu – powinien on wychodzić poza obrys łóżka tak, aby każda osoba, wstając, mogła swobodnie postawić na nim stopy. Dywan spełnia jeszcze jedną istotną funkcję – ogrzewa stopy i sprawia, że czujemy się błogo jakbyśmy niemal chodzili po chmurce. Jeżeli Twoja sypialnia ma mały metraż, zamiast dywanu na podłodze możesz położyć niewielki chodniczek z prostym wzorem, który sprawi, że pokój stanie się jeszcze bardziej przytulny. Jeśli jednak chcesz dodatkowo zwiększyć akustykę miejsca, w którym odpoczywasz, dobrym pomysłem będzie rozłożenie wykładziny w kolorze reszty tekstyliów.

Oświetlenie

Nie bez powodu w romantycznych filmach często widzimy świeczki. To właśnie ciepłe, miłe światło stwarza niezwykłą atmosferę i pozwala się zrelaksować. Dlatego tak ważne jest, aby sypialnia była wyposażona w oświetlenie, które nie będzie męczyć, a odprężać. W związku z tym, warto zdecydować się na lampki choinkowe w ciepłym kolorze, które stworzą niezwykle romantyczny klimat, ale także zamienią sypialnię w bardzo przytulne pomieszczenie. Rozwieś je na ramie łóżka, przyczep do ściany lub nawet zawieś na karniszu – to sprawi, że każdego wieczoru będziesz czuć magię.

Przytulna sypialnia pozwala naszemu ciału się zregenerować i odprężyć. Dzięki starannie dobranym tekstyliom, dodatkom oraz oświetleniu możemy stworzyć niepowtarzalny wyjątkowy klimat. który pozwoli nam odprężyć się i zrelaksować.