W dzisiejszych czasach życie może być intensywne i pełne stresu. Z każdej strony bombardują nas informacje, presja społeczna, wymagania w pracy i w domu. W takim otoczeniu trudno jest zachować spokój emocjonalny, a przede wszystkim cieszyć się zdrowiem psychicznym. Dlaczego jest to tak ważne i jak otaczający świat wpływa na naszą równowagę wewnętrzną? Przyjrzyjmy się temu bliżej w tym artykule!

Czym jest spokój emocjonalny?

Spokój emocjonalny to stan, w którym jesteśmy wewnętrznie zbalansowani i cieszymy się po prostu dobrym samopoczuciem. Ponadto jest on niezależny od otoczenia i towarzyszących nam okoliczności. Nawet jeśli pojawiają się lęki, niepokoje, problemy i przeciwności, potrafimy zachować spokój ducha i trzeźwo myśleć. Radzimy sobie z trudnościami bez popadania w skrajne emocje, takie jak złość, strach czy euforia. Spokój emocjonalny jest więc kluczem do zdrowia psychicznego i dobrej jakości życia. Niestety ten stan nie bierze się znikąd i należy go wypracować. W dzisiejszym świecie pełnym stresu i presji może być to trudne do osiągnięcia. Pozostaje zatem pytanie: jak zadbać o nasz spokój wewnętrzny pośród tego chaotycznego otoczenia?

Otaczający świat a nasze emocje

Często jest tak, że nasz słaby stan wewnętrzny tłumaczymy osobistymi rozterkami i złymi relacjami z innymi ludźmi. Jaka jest jednak rzeczywistość? Tak naprawdę zapominamy o tym, że otoczenie ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i stan emocjonalny. Wystarczy pomyśleć o tym, jak czujemy się, gdy tylko opuścimy dom. Czy przytłacza nas atmosfera panująca w pracy, czy nawet samo życie uliczne i zgiełk miasta? Co odczuwamy po przeczytaniu negatywnych wiadomości, scrollowaniu przez dłuższy czas ekranu telefonu? Media, hałas, zanieczyszczenie, a nawet kontakt z innymi ludźmi – wszystko to wpływa na nasze samopoczucie. Odczuwane przez nas emocje nie są zatem bezpodstawne. Mamy prawo czuć się gorzej. Lecz po co psuć sobie humor takimi „błahostkami”, z którymi nic nie możemy zrobić? Wiedz, że zdrowie psychiczne jak najbardziej można zachować nawet w tym chaotycznym świecie!

Spokój emocjonalny a otaczający światBądź świadomy swoich emocji

Świadomość swoich emocji to pierwszy krok ku osiągnięciu spokoju wewnętrznego. Zanim więc zareagujesz, zastanów się, co tak naprawdę czujesz. Trudno ukryć, że nasze reakcje często są przesadzone. Złościmy się, choć w rzeczywistości czujemy po prostu strach lub niesprawiedliwość. Poznawanie własnych emocji pozwala także na głębsze zrozumienie siebie – dlaczego reagujemy w określony sposób, co nas motywuje, a co nas blokuje. Świadomość uczuć jest również kluczowa dla radzenia sobie ze stresem, zwłaszcza w otaczającym nas świecie pełnym presji i zgiełku. Jeśli uda nam się rozpoznać własne emocje, będziemy umieć podejmować bardziej słuszne decyzje. Warto zauważyć, że pod wpływem złości czy smutku często działamy pochopnie i nieracjonalnie. Świadomość emocjonalna pozwala nam zwalczyć impulsywne działanie.

Limituj konsumpcję mediów

W dobie nowoczesnej technologii i internetu trudno o spokój emocjonalny. Dlaczego? Gdyż to właśnie za pośrednictwem mediów nasze zdrowie psychiczne najbardziej cierpi. Nieustannie jesteśmy zalewani całą masą informacji i najczęściej są to niestety informacje negatywne, które zmieniają nasze spostrzeżenie na świat i innych ludzi, a także na samych siebie. Wiele portali przekazuje nam nieprawdziwe informacje i sensacje, które mają właśnie na celu wzbudzić u nas intensywne emocje. Poza tym internet to taki wyidealizowany świat, w którym można pokazać i zobaczyć, co tylko się zapragnie. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób, a w szczególności kobiet popada w kompleksy, skoro media narzuca na nie presję dotyczącą idealnego wyglądu oraz życia. Starajmy się zatem ograniczać konsumpcję internetu, w szczególności przed snem i tuż po przebudzeniu. Jeśli chcesz zadbać o swój wypoczynek w nocy, warto wyposażyć się w dobrej jakości materac. Wiele doskonałych modeli możesz znaleźć między innymi pod tym linkiem: www.hilding.pl. Jednym z nich jest materac Hilding Fandango.

Otaczaj się pozytywnymi ludźmi

Sposób bycia i podejście innych osób, z którymi mamy kontakt na co dzień, ma duże znaczenie dla naszego stanu emocjonalnego. Nie dziw się więc, że nie cieszysz się najlepszym samopoczuciem, skoro otaczasz się toksycznymi relacjami, które zabierają Ci energię oraz uśmiech z twarzy. Ludzie, którzy mają pozytywne nastawienie do życia, mogą być źródłem wsparcia i inspiracji. Takie osoby to prawdziwy skarb, który ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Dbaj zatem o tego typu relacje, a z pewnością zostanie Ci to wynagrodzone. Unikaj z kolei ludzi, którzy ograniczają Cię w tym, co robisz i odbierają całą radość z życia. Wiecznym narzekaniem i widzeniem świata w czarnych kolorach nic nie zdziałamy.

Praktykuj medytację i techniki relaksacyjne

To doskonała wiadomość, że mimo wielu przeciwności losu ludzie starają się zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Z jednej strony świat może przytłaczać, a otoczenie wywoływać stres oraz presję, jednakże z drugiej strony życie oferuje nam wiele wspaniałych rozwiązań, z których warto skorzystać, aby cieszyć się spokojem emocjonalnym. Do tych rozwiązań należą między innymi techniki relaksacyjne oraz medytacja. Ich praktyka pomaga wyciszyć umysł i zregenerować swoje siły. Zostały one wymyślone właśnie po to, aby znaleźć ukojenie w tym chaotycznym i pełnym zgiełku świecie. Dlatego też należy z nich korzystać!

Spędzaj czas na łonie natury

Zamknięcie w czterech ścianach w celu odcięcia się od otaczającego nas świata wcale nie jest zdrowe. Człowiek musi mieć kontakt z otoczeniem i społeczeństwem. Wydaje się to jednak trudne, skoro świat ma tak negatywny wpływ na nasz stan emocjonalny. Aczkolwiek jest jedna rzecz, która pomaga odzyskać równowagę wewnętrzną. Badania wykazały, że spędzanie czasu na łonie natury i pośród przyrody obniża poziom stresu i pozwala wyciszyć umysł.

Spokój emocjonalny to cenny zasób, który pomaga nam radzić sobie w trudnych chwilach. W dzisiejszym świecie pełnym presji i przeciwności losu warto dbać o siebie i swoje emocje. Pamiętaj, że otaczający świat ma wpływ na Twój stan emocjonalny, ale to Ty decydujesz, jak na niego zareagujesz. Odkryj techniki i sposoby, które pomogą Ci zachować równowagę wewnętrzną i ciesz się lepszą jakością życia.