Codziennie kładziemy się spać do łóżka, które zostało stworzone z myślą o naszych osobistych potrzebach i preferencjach. Obejmuje ono wiele akcesoriów sypialnianych, takich jak pościel, poduszka czy kołdra. Jednak najważniejszą rolę odgrywają tutaj materace do spania, które z powodzeniem znajdziemy zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. A na jakie modele możemy się zdecydować oraz jak dbać o materac, aby służył przez lata?

Jakie materace są dostępne na rynku?

Materace do spania to produkty, które mają za zadanie zagwarantować nam komfortowy i zdrowy sen. Jest to możliwe z uwagi na najlepsze wsparcie kręgosłupa użytkownika, także jego sylwetki. Co więcej, redukuje dolegliwości bólowe ze strony pleców, a także zapobiega rozwijaniu się schorzeń kręgosłupa. Wysokiej jakości modele (https://sleepinghouse.pl/133-materace-80×200), jakie znajdziemy na rynku, charakteryzują się przede wszystkim właściwościami antyalergicznymi, wysokim stopniem cyrkulacji powietrza oraz pokrowcem z możliwością ściągnięcia. W ten sposób możemy z łatwością utrzymać materace w czystości. Na współczesnym rynku wyróżnia się:

  • materace piankowe, które wyróżniają się wyjątkową miękkością, lekkością oraz idealnym dopasowaniem się do ciała użytkownika,
  • materace sprężynowe, które wyróżniają się niezwykłą sprężystością, redukcją drgań, a także elastycznością punktową,
  • materace hybrydowe, które łączą w sobie najlepsze właściwości modeli piankowych i sprężynowych.

Oczywiście materace można również podzielić z uwagi na zastosowanie. Mowa tutaj, chociażby o modelach dedykowanych dzieciom lub nastolatkom. Znajdziemy także idealne propozycje dla alergików, osób lekkich, ciężkich czy też zmagających się ze schorzeniami kręgosłupa.

Jak dbać o materac?

Jak zadbać o materac?W pierwszej kolejności, aby materac do spania mógł w prawidłowy sposób pełnić swoją funkcję, należy dopasować go do osobistych potrzeb i preferencji. W ten sposób również znacząco wydłużymy żywotność wybranego przez siebie modelu. Z uwagi na to, warto uwzględnić:

  • wiek użytkownika – na rynku są modele przeznaczone dla dzieci, nastolatków czy seniorów,
  • stan zdrowia – mowa tu głównie o alergii oraz schorzeniach kręgosłupa,
  • stopień twardości – odpowiada za dopasowanie się do ciała użytkownika, uwzględniając jego wagę,
  • rodzaj wypełnienia – nadaje wybranemu modelowi charakterystycznych cech oraz właściwości,
  • rozmiar- długość i szerokość, uwzględniając metraż sypialni oraz to, czy śpimy sami, czy z partnerem.

Wybór materaca to jedno, ale jak o niego dbać? Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że materac owszem, może służyć przez lata, jednak musimy uwzględnić kilka ważnych kwestii. Obejmują one czynności, które należy wykonywać regularnie. Przede wszystkim zaraz po wstaniu z łóżka nie powinniśmy go ścielić. Najlepiej odkryć cały materac (ściągając kołdrę) i umożliwić mu całkowite odparowanie wilgoci, która zgromadziła się w czasie snu. Czynność tą należy wykonywać codziennie. Natomiast raz w tygodniu, np. w sobotę, warto dokładnie odkurzyć jego powierzchnię, w celu usunięcie kurzu czy martwego naskórka, będącego pożywką dla chociażby roztoczy. Najrzadziej, bo raz na pół roku zaleca się ściągnięcie i wypranie pokrowca.

Dlaczego warto dbać o materac?

Wysokiej jakości materace do spania cechują się dużą trwałością oraz odpornością na odkształcenia, przez co mogą prawidłowo pełnić swoją funkcję nawet po dziesięciu latach! Nie da się jednak ukryć, że zaleca się, aby wymieniać je co około 5-7 lat. Dlaczego? Wiąże się to w dużej mierze z zachowaniem odpowiedniego stopnia higieny. Przy codziennym użytkowaniu materac pochłania z naszej skóry pot czy martwy naskórek, który staje się pożywką dla roztoczy. Co więcej – wysoka wilgotność sprzyja rozwojowi nie tylko roztoczy, ale także i bakteriom, przez co możemy mieć zarówno problemy z oddychaniem, jak i skórnymi reakcjami alergicznymi w postaci, np. wysypki. A po czym poznać, że czas już wymienić podłoże do spania? W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • nieprzyjemny zapach, świadczący najczęściej o zawilgoceniu wypełnienia oraz rozwoju bakterii chorobotwórczych,
  • wyczuwalne sprężyny w przypadku modeli sprężynowych lub grudki/nierówności w modelach piankowych,
  • uszkodzony pokrowiec lub pojawienie się na nim żółtych plam,
  • niepokojący dźwięk w postaci skrzypienia, trzeszczenia czy dzwonienia.

Materace zużywają się o wiele szybciej, jeśli nieprawidłowo o nie dbamy. W konsekwencji możemy zmagać się z bólami mięśni i stawów po obudzeniu się czy braku komfortu w czasie snu.

Co ile wymieniać akcesoria sypialniane?

Materace, podobnie jak inne akcesoria sypialniane nie będą nam służyć w nieskończoność. Najczęściej mówi się tutaj o kołdrze i poduszce, którym wbrew pozorom również warto poświęcić trochę uwagi. W jaki sposób? Najlepiej poprzez regularne wietrzenie oraz wytrząsanie. Pozwoli to zapobiec zbryleniu wypełnieniu, a także ogranicza rozwój roztoczy czy bakterii w wypełnieniu. Oznacza to, że nie tylko zwiększy się komfort naszego wypoczynku, ale także w nocy nie będzie nas budzić kaszel czy katar związany z reakcją alergiczną. Oczywiście odpowiednie dbanie o akcesoria sypialniane pozwoli nam znacząco wydłużyć ich żywotność oraz pierwotne właściwości, jednak co ile powinniśmy je wymieniać i prać, aby móc nadal spać w higienicznych warunkach? Zaleca się, aby:

  • kołdry wymieniać średnio co 5-10 lat, a prać nie rzadziej, niż raz na pół roku,
  • poduszkę wymieniać średnio co 2 lata, a prać nie rzadziej, niż raz na pół roku,
  • pościel oraz prześcieradło wymieniać w zależności od stopnia zużycia, a prać nie rzadziej, niż co dwa tygodnie.

Decydując się na akcesoria sypialniane, warto już na samym początku wiedzieć, jak przedłużyć trwałość poszczególnych elementów wyposażenia łóżka. Oznacza to, że wyżej wymienione sposoby pozwolą nie tylko cieszyć się zdrowym snem, ale i umożliwiają zachowanie pierwotnych właściwości oraz kształtu przez długi czas! Zatem już dziś warto uwzględnić regularne czyszczenie materaca czy też wietrzenie kołdry i poduszki.