Podeszły wiek lub stan zdrowia sprawia, że wiele osób jest zmuszonych spędzać większość swojego czasu w łóżku. W tym wypadku komfortowe podłoże snu zyskuje jeszcze większe znaczenie. W zapewnieniu wygody i zapobiegnięciu różnym nieprzyjemnym dolegliwościom pomogą materace SleepMed. Dowiedz się, co je wyróżnia!

Właściwości przeciwodleżynowe

Duże ryzyko dla osób leżących stanowią odleżyny. Są to rany, które powstają na skutek pozostawania zbyt długo w jednej pozycji. Lekarze zalecają, aby co najmniej co 4 godziny ruszać się i zmienić sposób leżenia czy siedzenia. Niestety, osoby starsze lub poważnie chore nie są w stanie same tego zrobić. Potrzebują do tego pomocy. Nie zawsze jednak bliska osoba lub opiekun jest w pobliżu. W tym wypadku ze względu na brak ruchu może dojść do pojawienia się odleżyn. Ich powstanie to wynik nadmiernego, długotrwałego nacisku na jedną część ciała. Podobny ucisk powoduje, że po czasie w danym miejscu dochodzi do niedokrwienia i niedotlenienia, co ostatecznie prowadzi do uczucia dyskomfortu, obrzęku i bólu. Odleżyny pojawiają się najczęściej w punktach ciepłych i wilgotnych, w których najłatwiej im się rozwinąć.

Jak poprawić komfort osób leżących na materacach SleepMed?Zmaganie się z odleżynami może być prawdziwą udręką dla chorego. Dlatego lepiej w porę im zapobiec. Można to zrobić, inwestując w materac o właściwościach przeciwodleżynowych. Taki produkt zapobiega powstawaniu się bolesnych ran. Wynika to z jego specjalnej budowy, która równomiernie rozkłada nacisk na ciało użytkownika. Co więcej, takie modele generują ruch, który stymuluje pracę tkanek. Dzięki temu skutecznie dochodzi do nich powietrze, a proces krążenia następuje prawidłowo. To znacząco poprawia komfort osoby leżącej. Materac przeciwodleżynowy ułatwia życie nie tylko samemu choremu, ale też jego opiekunowi, który nie musi być obecny przy częstej zmianie pozycji, która, w przypadku pacjentów o większej wadze, stanowi nie lada wyzwanie. Model wyróżniający się tym działaniem to między innymi SleepMed Hybrid Premium Plus. Gwarantuje swobodny przepływ krwi i skuteczne dotlenienie tkanek. Oprócz tego posiada też właściwości ortopedyczne, co w przypadku osób leżących też ma szczególne znaczenie. Dzięki nim ryzyko powstania lub pogłębienia się dysfunkcji kręgosłupa staje się zerowe. Co więcej, materac redukuje ból pleców i karku, czyli coś, z czym chorzy często muszą się zmagać. Zastosowano w nim również 7 stref komfortu, które cechują się różnym stopniem twardości i zapewniają optymalne podparcie dla kluczowych partii ciała. Dzięki nim model zyskuje również właściwości rehabilitacyjne.

Komfortowa poduszka

Jeśli spędzamy dużo czasu w łóżku, musimy zadbać nie tylko o prawidłowe podparcie kręgosłupa, ale i karku oraz szyi. Na skutek długotrwałego leżenia w nieodpowiedni sposób możemy bowiem doświadczyć nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak ból czy sztywnienie. Aby tego uniknąć, zainwestujmy w poduszkę o ergonomicznym kształcie. Dopasuje się ona do ułożenia głowy, a do tego zapewni wsparcie kręgom szyjnym i utrzyma ich naturalną pozycję. W modelu SleepMed Comfort Pillow wykorzystano innowacyjną piankę termoelastyczną, która dopasowuje się do naturalnych krzywizn karku i szyi. Jednocześnie odciąża ciało, dzięki czemu możemy skutecznie się zrelaksować. Komponent ten sprawia, że poduszka również zyskuje właściwości przeciwodleżynowe. Oznacza to, że redukuje nadmierny ucisk i umożliwia swobodny przepływ krwi. Dobra poduszka to podstawa dla prawidłowego podparcia odcinka szyjnego kręgosłupa.

Wysoki poziom higieny snu

Podeszły wiek czy też stan zdrowia mogą spowodować, że to łóżko stanie się miejscem, w którym spędzamy najwięcej czasu. Nie ma wątpliwości, że wtedy będzie szczególnie zależało nam na tym, aby nasza przestrzeń do snu była komfortowa. Wpłynąć na to może poziom higieny – w czystym, świeżym otoczeniu o wiele łatwiej będzie nam się zrelaksować. Chcąc zapewnić sobie jak najlepsze warunki do wypoczynku, zainwestujmy w materac o dobrych właściwościach antyalergicznych i antybakteryjnych. Dzięki nim nie doprowadzimy do rozwijania się bakterii, roztoczy czy innych drobnoustrojów. Zwróćmy ponadto uwagę na to, aby model wyróżniał się skuteczną cyrkulacją powietrza i przewiewnością – te cechy sprawią, że w jego wnętrzu nie dojdzie do nagromadzenia się wilgoci, która z czasem może przerodzić się w pleśń lub grzyb. Odpowiednia wentylacja spowoduje ponadto, że mniej będziemy się pocić, a nasza skóra będzie mogła swobodnie oddychać. W materacach SleepMed zadba o to nowoczesna technologia Airforce, która polega na specjalnym nacięciu pianki w tzw. kratkę wentylacyjną. Pozwala to na maksymalny obieg powietrza we wnętrzu materaca.

Regulacja twardości

Regulacja twardości to kolejny element, który może okazać się przydatny w poprawie komfortu osób leżących. Należy pamiętać o tym, że stopień twardości podłoża bezpośrednio oddziałuje na jakość naszego wypoczynku. W zależności od tego, jaki model wybraliśmy, może wspierać nasz sen lub być źródłem nieprzyjemnych dolegliwości. Zbyt miękki materac zmusza nasze mięśnie do ciągłego napięcia, a do tego wywołuje niekomfortowe uczucie zapadania się i łamania się w kościach. Za twarda powierzchnia snu z kolei utrudni pełne odprężenie się i będzie generować ból pleców, szczególnie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Jeśli większość czasu spędzamy w pozycji leżącej, a korzysta z nieodpowiedniego podłoża, może to doprowadzić nawet do powstania poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego lepiej temu zapobiec i zainwestować w materac z regulacją twardości. W modelach SleepMed dostępnych jest 4 lub 6 twardości. Dzieje się tak za sprawą wykorzystania ruchomej warstwy pianki VitaRest®, którą wystarczy przełożyć na drugą stronę, aby zmienić poziom twardości. Możliwość regulacji okaże się przydatna, jeśli na przestrzeni czasu przybraliśmy na wadze lub pogorszył się nasz stan zdrowia, na przykład poprzez pojawienie się nowych schorzeń kręgosłupa lub innych dolegliwości.

Długotrwałe leżenie w łóżku z czasem może stać się nużące i niekomfortowe. Dobrze wiedzą o tym osoby, które ze względu na stan zdrowia lub wiek są zmuszone do przebywania głównie w pozycji leżącej. Powinny one korzystać z materacy takich jak SleepMed, które nawet po wielu godzinach zapewnią im wygodę i komfort!

wyrób medyczny
Materac SleepMed Hybrid Premium Plus to materace przeznaczone do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Upoważniony przedstawiciel i prowadzący reklamę ABCOMFORT Sp. z o.o.