Coraz częściej mówi się o tym, że podróżowanie pociągiem to jedna z najbezpieczniejszych i najprzyjemniejszych form przemieszczania się. Jednak czy na pewno? Jak się okazuje, możemy spotkać tutaj złodziei, którzy tylko czekają, aż stracimy czujność. Wówczas zwędzą nasz bagaż, a my stracimy dokumenty, pieniądze i inne cenne rzeczy. A jak się przed tym uchronić? Oto kilka wskazówek umożliwiających bezpieczne podróżowanie pociągiem!
Jak zaplanować podróż pociągiem?
Planowanie podróży jest jedną z ważniejszych kwestii. Umożliwia nam spakowanie wszystkich niezbędnych rzeczy, a także przygotowanie się do jazdy – w tym przypadku pociągiem. Jednak, jak odpowiednio zaplanować podróż, aby o nic się nie martwić?
- kupmy bilet przez internet – jest to wygodne, daje gwarancję miejsca u niektórych przewoźników oraz nie musimy martwić się o kolejki do kas na dworcu czy u konduktora,
- nie śpieszmy się przy wychodzeniu – przez co możemy zapomnieć wielu ważnych rzeczy, nawet tych, które prędzej zostały spakowane i odłożone do zabrania,
- wyjdźmy szybciej – lepiej być wcześniej na dworcu, niż później śpieszyć się i martwić, że nie zdążymy,
- pamiętajmy o dodatkowych kwestiach – są to akcesoria umilające podróż, np. słuchawki czy poduszka podróżna, a także jedzenie czy materac nawierzchniowy http://nawierzchniowe-materace.pl/ w przypadku osób podróżujących w wagonach sypialnych.
A o czym jeszcze warto pamiętać w czasie podróży? Przede wszystkim powinniśmy się wyspać? Wygodne łóżko, które jest wyposażone, np. w materace hybrydowe z https://abcsnu.pl/13-materace-hybrydowe, może zagwarantować nam efektywny wypoczynek. Dzięki temu unikniemy senności w czasie podróży.
Podstawowe zasady bezpiecznego podróżowania pociągiem
Obecnie pociągiem można dojechać w niemalże każde strategiczne miejsce w Polsce. Co więcej, wiele większych lub mniejszych miejscowości również ma swoje dworce PKP. Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że tłok na dworcu czy w pociągu to idealna okazja dla złodziei. Możemy ustrzec się przed utratą bagażu, pieniędzy czy telefonu dzięki trzem głównym zasadą bezpiecznego podróżowania pociągiem. A na czym one polegają?
Połączenia dzienne
Podróż nocą to idealna okazja dla złodziei – w końcu jesteśmy zmęczeni po całym dniu i może nam się przysnąć. A śpiący pasażer to wręcz idealna ofiara! Kradzież portfela z dokumentami wiąże się nie tylko z utratą pieniędzy, ale także danych osobowych. Wówczas złodziej może je wykorzystać do np. złożenia wniosku kredytowego. A to my będziemy mieli problem! Właśnie dlatego wybierajmy połączenia dzienne, nawet jeśli wiążą się z dłuższą jazdą.
Zachowanie szczególnej ostrożności
Kwestia ta dotyczy przede wszystkim tłoku i ścisku na dworcu, a także przy wsiadaniu lub wysiadaniu. Wówczas kieszonkowcy mogą zwędzić portfel lub inne cenne rzeczy, a my nawet nie zauważymy! Przecięcie paska lub spodu naszych toreb to ich najczęstsza praktyka. Oprócz tego nie trzymajmy dokumentów w tylnej kieszeni! Warto również pamiętać o tym, aby wybierać przedziały z osobami starszymi lub rodzinami z dziećmi. Wówczas zmniejszamy prawdopodobieństwo spotkania złodzieja.
Miejsce na bagaż
Bagaż jest częstym celem złodziej. W końcu często w jego wnętrzu trzymamy cenne przedmioty lub większą część gotówki. Właśnie dlatego warto ważne dokumenty, pieniądze, telefon czy inne wartościowe rzeczy mieć przy sobie, a sama bagaż – umieszczać naprzeciwko siebie lub między nogami. Nigdy nie zostawajmy bagażu bez opieki oraz nie powierzajmy jego pilnowania nieznajomym! W pociągu jak na drodze obowiązuje, zasada ograniczonego zaufania.
O czym pamiętać w czasie podróży pociągiem?
Bezpieczne podróżowanie oraz komfortowe podróżowanie ma kilka ważnych zasad. Są to kwestie, o których najczęściej wiemy, aczkolwiek w czasie podróży często o nich zapominamy. Zatem, o czym warto pamiętać?
- ubierzmy się wygodnie – w końcu kilka godzin w pociągu może być męczące,
- nie siadajmy z osobami nietrzeźwymi lub zachowującymi się agresywnie,
- zaopatrzymy się w coś na nudę, czyli np. książki, gazety czy gry na urządzeniach mobilnych,
- informujemy konduktora o wszelkich niepokojących nas sytuacjach,
- zabierzmy odpowiednią ilość jedzenia oraz picia, bo nie każdy przewoźnik oferuje wagon restauracyjny lub wózki z produktami do kupienia.
Kulturalne podróżowanie – na czym polega?
Każdy z nas kojarzy savoir-vivre. Jest to znajomość reguł grzecznościowych obejmujących uprzejmość, tolerancję i opanowanie emocji. Określa się je jako dobre maniery, którymi można okazać szacunek drugiej osobie. Być może nie każdy z nas wie, ale zasady te obowiązują również w pociągu. Spotkamy się z nimi w kilku sytuacjach. Pierwsza z nich jest wsiadanie do pociągu. Pamiętajmy o tym, że obowiązuje zasada – osoby wysiadające wychodzą pierwsze, a czekając na swoją kolej do wejścia do wagonu, nie przepychajmy się. Tak naprawdę każdy z nas się spieszy, ale pociąg nie odjedzie, jeśli pasażerowie nadal wsiadają. Inną kwestią jest powiedzenie “dzień dobry”, gdy dosiadamy się do kogoś. W końcu uśmiech i miło słowo mogą umilić wspólna podróż. Nie zapominajmy o tym, aby:
- zajmować tylko jedno miejsce, czyli nie kłaść plecaka czy torebki na siedzenie obok,
- pomóc słabszym pasażerom z bagażem, który wkładają lub ściąga z półki,
- słuchać muzyki przez słuchawki i nie prowadzić głośnych rozmów telefonicznych.
Bezpieczne poruszanie się z punktu A do punktu B może przebiegać bezproblemowo. Wystarczy tylko zachować czujność i ograniczyć zaufanie do nieznanych nam osób. W ten sposób unikniemy kradzieży oraz przykrych konsekwencji utraty m.in. dokumentów.