Sen pozwala nam się zregenerować po długim i ciężkim dniu. Nic zatem dziwnego, że jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Regularny, a także głęboki sen zdecydowanie pomaga nam zachować zdrowie fizyczny oraz psychiczne. Co więcej, znacząco przekłada się na nasze samopoczucie! Zanim sięgniemy po tabletki nasenne, warto zapoznać się z 13 sposobami na poprawę jakości snu, które stanowią niewielkie zmiany w naszym codziennym funkcjonowaniu lub otoczeniu. A oto one!

Stwórz odpowiednią atmosferę w swojej sypialni

Wbrew pozorom, wystrój naszej sypialni ma wpływ na jakość snu. Jasne ściany, np. miętowe czy brzoskwiniowe pozwalają na wyciszenie organizmu i przygotowanie go do wypoczynku. Mile widziany jest tutaj także porządek, gdyż kurz może się przyczyniać do reakcji alergicznych. Nie zapominajmy również o odpowiedniej temperaturze, czyli 18°C.

Postaw na aromaterapię

Niezaprzeczalnie, zapach w naszym domu ma znaczenie! Zasada ta sprawdza się również w sypialni, gdyż jak się okazuje, konkretne olejki eteryczne są w stanie poprawić jakość naszego wypoczynku. Wynika to z ich odprężającego i uspokajającego działania, dzięki czemu możemy się wieczorem wyciszyć. Do nich zalicza się m.in. olejek lawendowy.

Zwróć uwagę na swoją dietę

13 sposobów na poprawę jakości snuTo, co jemy, w znaczący sposób wpływa na nasze samopoczucie. Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że kolacja może w pozytywny lub negatywny sposób wpływać na jakość snu. Aby móc się zdrowo wyspać, warto zjeść ostatni posiłek 2-3 godzin przed udaniem się do łóżka. Powinien być również lekkostrawny, gdyż nie będzie obciążał żołądka.

Unikaj kofeiny, alkoholu i papierosów przed snem

Popularne używki, takie jak alkohol i papierosy negatywnie wpływają na jakość naszego snu. Podobnie jest w przypadku kofeiny, która znajduje się w kawie, herbacie czy napojach energetyzujących. Pobudzają one nasz organizm do działania, utrudniające zasypianie oraz przyczyniające się do nieefektywnego wypoczynku.

Wprowadź zmiany w swoim stylu życia

Tryb życia, czyli przede wszystkim stopień aktywności ma znaczący wpływ na jakość snu. Przede wszystkim postarajmy się więcej spacerować lub trenować, gdyż pozwoli to na lepsze dotlenienie organizmu. Oprócz tego nauczymy się panować nad stresem, który w dzisiejszy czasach sprawia nam wiele problemów.

Zrelaksuj się wieczorem

Po długim, ciężkim i stresującym dniu ciężko efektywnie się wyspać. Na szczęście jesteśmy w stanie zrelaksować się na wiele sposobów. Jedną z możliwości jest wieczorna, odprężająca kąpiel. Pamiętajmy jednak, aby nie była zbyt gorąca! Oprócz tego możemy poczytać książkę lub zrelaksować się przy wykonywaniu ulubionych czynności.

Kładź się i budź o tej samej porze

W efektywnym wysypianiu się zdecydowanie może pomóc nam uregulowanie zegara biologicznego. Oznacza to ustalenie jednej godziny na udanie się do łóżka oraz wstawanie rano. Oczywiście przyjemnie jest pospać dłużej w weekendy, jednak może to w negatywny sposób wpłynąć na jakość wypoczynku, a z czasem – rozregulować rytm dobowy.

Unikaj światła niebieskim

W dzisiejszych czasach jesteśmy narażeni z wielu stron na światło niebieskie. Emituje je telefon, laptop czy telewizor, czyli urządzenia, z których często korzystamy wieczorem. Warto jednak odłożyć je przynajmniej na godzinę przed pójściem spać, gdyż wówczas wydzielanie melatoniny nie będzie zaburzone. W tym czasie możemy, np. włączyć muzykę relaksacyjną!

Zainwestuj w dobry materac

Najważniejszym elementem każdego łóżka jest dobry materac. Pozwala on na efektywny wypoczynek w komfortowych warunkach. Na współczesnym rynku znajdziemy różne modele, w tym materace nawierzchniowe, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować je do osobistych potrzeb oraz preferencji.

Skomponuj wygodne łóżko

Oprócz materaca łóżko powinno składać się z akcesoriów sypialnianych, takich jak dobry stelaż, ergonomiczna poduszka czy ciepła kołdra. Nie zapominajmy także o pościeli i prześcieradle. W końcu elementy te również w znaczący sposób wpływają na jakość snu!

Ogranicz drzemki w ciągu dnia

Wielu z nas odczuwa zmęczenie w ciągu dnia, najczęściej w godzinach popołudniowych. Krótka drzemka może poprawić nasze samopoczucie, jednak uważajmy, aby nie trwała dłużej, niż 30 minut. Wynika to z faktu, iż może utrudnić nam to zasypianie wieczorem oraz zakłócić rytm dobowy.

Stosuj technikę 4-7-8

Jest to technika oddychania, która może pomóc w zasypianiu. Polega na wdychaniu powietrza przez nos przez 4 sekundy, a następnie zatrzymanie oddechu na 7 sekund. Ostatnim etapem jest wdychanie go przez 8 sekund przez usta. Kilkukrotne powtarzanie tego procesu pomoże nam oczyścić umysł i uspokoić organizm.

Zdrowy sen jest niezwykle ważny, gdyż umożliwia nam prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Zadbajmy zatem o jego jakość i długość, abyśmy mogli się cieszyć energią i dobrym samopoczuciem!

Przeczytaj także: Zaburzenia snu – jak sobie z nimi radzić?