Wcale nie musimy posiadać dużego ogrodu, aby pielęgnować swoją pasję do roślin. Miejskie ogrodnictwo umożliwia nam założenie własnych upraw, nawet jeśli mieszkamy w mieście. Dzięki temu możemy nie tylko rozwinąć nasze hobby, ale i hodować ulubione warzywa czy przyprawy dla własnych potrzeb.

Miejskie ogrodnictwo – ogród w samym środku miasta

Nie trzeba wyjeżdżać daleko od miasta, aby poświęcić się ogrodnictwu i pielęgnacji roślin. Pozwalają na to miejskie ogrody, które są wspaniałą inicjatywą dla wszystkich tych, którzy pragną pobyć w pobliżu natury. Tzw. urban gardening umożliwia uprawę roślin nawet w na pozór bardzo niesprzyjających warunkach. Ogrody w mieście mogą przyjąć różną formę. Najprostsze z nich to malutkie ogródki na balkonach, tarasach czy nawet parapetach. Rośliny hoduje się tu przede wszystkim w donicach i skrzynkach, a zebrane plony to wspaniałe urozmaicenie rodzinnych obiadów. Zwiedzając miasto, możemy natknąć się również na ogrody na ścianach czy dachach budynków, które są istotną częścią zielonej infrastruktury. Podobną funkcję pełnią ogrody wypoczynkowe, które instaluje się w sferach do relaksu. Obecność zieleni pomaga się zrelaksować i uatrakcyjnia przestrzeń. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są ponadto ogrody społeczne, o które wspólnie dbają lokalni mieszkańcy.

Miejskie ogrodnictwo - na czym polega i dlaczego warto się tym zająć?Ogrody w miastach często stają się również przestrzenią różnorodnych wydarzeń czy spotkań kulturalnych. Miłe, zielone otoczenie sprawia, że mieszkańcy bardzo chętnie spędzają tam wolne chwile i organizują różnego rodzaju aktywności. Taki obszar pozwala też na wypoczynek i relaks na świeżym powietrzu, co czyni go świetną alternatywą dla betonowych ulic czy szarych budynków.

Wspólna pielęgnacja roślin – lokalna integracja

Samo przebywanie w pobliżu roślin ma bardzo pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na dołączenie do pracy nad ogrodami sąsiedzkimi, możemy ponadto nawiązać znajomości i na nowo odnaleźć poczucie wspólnoty. Sprawowanie pieczy nad roślinami integruje i aktywizuje lokalną społeczność. Ogródek społeczny może być cennym dodatkiem dla całego osiedla, dlatego jego mieszkańcy razem dbają o tę przestrzeń, przy okazji lepiej się poznając i wspólnie spędzając czas.

Własne przyprawy i warzywa na wyciągnięcie ręki

Powód, który przekonuje wiele osób do założenia własnego ogródka w mieście, to wizja świeżych warzyw i przypraw dostępnych na wyciągnięcie ręki. Coraz większe znaczenie przypisujemy zdrowej, nieprzetworzonej żywności. Zależy nam na tym, aby droga produktów na nasz talerz była jak najkrótsza. Lokalna hodowla warzyw czy przypraw to ekologiczne rozwiązanie, ponieważ do ich uprawy nie wykorzystujemy chemicznych czy toksycznych składników. Nie musimy też na siłę przedłużać ich świeżości, jako że na bieżąco je spożywamy. Własne zbiory zapewnią wysoką wartość odżywczą i pyszny smak, dzięki czemu będą idealnym dodatkiem do wielu dań. Jeśli decydujemy się na założenie małego, prywatnego ogródka, możemy w pełni spersonalizować to, jakie warzywa czy przyprawy chcemy w nich uprawiać. Najczęstsze rośliny użytkowe, jakie znajdziemy w miejskich ogrodach to bazylia, tymianek, mięta, rozmaryn, szczypiorek, pomidorki, pietruszka czy jarmuż. Możemy też uprawiać owoce, takie jak poziomki, maliny, truskawki lub borówki amerykańskie.

Miejskie ogrodnictwo – relaksujący kontakt z naturą

Jeśli na co dzień żyjemy w dużym mieście, możemy być przytłoczeni mnogością bodźców oraz szybkim trybem życia. Na co dzień nie mamy okazji, aby spędzić czas w pobliżu natury i się odstresować. Aby skorzystać z pozytywnej mocy przyrody, zdecydujmy się na rozwój miejskiego ogrodnictwa. Zainstalowanie nawet małego ogródka na naszym balkonie może przynieść wiele korzyści. Po pierwsze, obecność roślin działa na człowieka uspokajająco i relaksująco, wpływając pozytywnie na ogólne samopoczucie. Praca w ogrodzie pozwala odciąć się od negatywnych emocji, niweluje stany lękowe czy poczucie stresu. Kiedy koncentrujemy się na uprawie roślin, możemy zapomnieć o dręczących nas sprawach. Z tego względu zajęcie to jest często wykorzystywane jako forma terapii i polecane osobom, które zmagają się z różnymi problemami na tle psychicznym. Poświęcając czas na pielęgnację ogrodu, robimy sobie przerwę od przeglądania telefonu, co zdecydowanie w największym stopniu pochłania nasz czas. Pozwalamy naszej głowie odpocząć. Hodowla roślin to też czynność, która generuje wiele pozytywnych odczuć, jako że uprawa własnych plonów gwarantuje ogromną satysfakcję.

Choć ogrody w mieście często są trochę mniejsze od tych, które możemy spotkać na wsi, wciąż wymagają wiele wysiłku i pracy. Z tego względu pielęgnowanie hodowli może być zaliczone jako aktywność fizyczna – pielenie, przenoszenie skrzynek czy przygotowywanie gleby wbrew pozorom nie należy do najprostszych zadań. Regularnie pracując w ogrodzie, możemy korzystnie wpłynąć na naszą kondycję i poprawić zręczność oraz siłę dłoni. Przy okazji polepszymy naszą odporność, ponieważ poprzez długie przebywanie na zewnątrz dostarczymy organizmowi dawkę witaminy D. Ogrodnictwo, choć bardzo przyjemne, może wymęczyć organizm, co przełoży się na skrócenie czasu zasypiania. Łatwiej będzie nam się odprężyć i rozluźnić, dzięki czemu jakość naszego snu wzrośnie. Możemy jeszcze bardziej zatroszczyć się o komfortowy wypoczynek, decydując się na zainwestowanie w nowy materac. Musimy jednak zwrócić uwagę na to, aby był odpowiednio dostosowany do naszych potrzeb i preferencji. W tym celu rozważmy różnorodne opcje dostępne na stronie:
https://www.sleepmed.pl/materace-wg-rozmiarow/materace-sleepmed-180×200/ oraz w sklepie stacjonarnym Siedlce.

Miejskie ogrodnictwo to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nawet mieszkając w mieście, pragną zachować kontakt z naturą. Prowadzenie własnych upraw zapewni nam swobodny dostęp do świeżych warzyw i przypraw, a do tego pomoże się zrelaksować. Pielęgnowanie ogrodu to wdzięczne zajęcie, które z pewnością przyniesie nam wiele satysfakcji.