Wiele osób używa pojęć „fizykoterapia” i „fizjoterapia” zamiennie. W rzeczywistości jednak nie są to synonimy. Terminy te określają różne metody, których celem jest poprawa funkcjonowania pacjenta. Czym różni się fizykoterapia od fizjoterapii. W jakich sytuacjach znajdują one zastosowanie?

Fizjoterapia – podstawowe założenia

Fizjoterapia obejmuje wiele różnych zabiegów i stanowi pojęcie nadrzędne dla fizykoterapii. Jej celem jest walka z bólem i poprawienie kondycji psychoruchowej pacjenta. Działania terapeutyczne opierają się na założeniu związanym z odpowiedzią ciała na konkretne, poszczególne bodźce. Dzięki podjęciu fizjoterapii możliwe jest przyspieszenie gojenia się ran, zrastania kończy, regeneracji skóry, układu pokarmowego czy nerwowego. Zabiegi z zakresu fizjoterapii są obecnie dostępne w każdym większym mieście, takim jak Siedlce.

Jakie są najczęściej stosowane zabiegi fizjoterapeutyczne?

  • Terapia manualna – to podstawa. Jest bardzo skuteczna w minimalizowaniu bólu. Często stanowi podstawę pracy z pacjentem.
  • Kinezyterapia – to terapia ruchem. Pacjent aktywnie uczestniczy w zabiegach i wykonuje ćwiczenia bierne, rozciągające, oraz wykonuje różnorodne ruchy ze specjalnymi przyrządami, dzięki którym możliwe jest zwiększenie elastyczności i wzmocnienie ciała.
  • Igłoterapia – umożliwia precyzyjne dotarcie do tkanek głębokich. Pozwala na efektywne rozluźnianie mięśni w punktach spustowych.
  • Terapia narzędziowa – przywraca odpowiedni poziom napięcia w mięśniach i tkance łącznej. Często terapeuci wykorzystują w tym celu specjalne, stalowe płytki. Ich nacisk minimalizuje odczuwany przez pacjenta ból. Jest to skuteczna metoda przywracania poprawnego napięcia mięśniowo-powięziowego.
  • Kinesiotaping – polega na oklejaniu rozciągliwymi taśmami poszczególnych części ciała. Ma na celu zredukowanie stanów zapalnych, zwiększenie ruchomości stawów i odciążenie mięśni. Z tej metody terapeutycznej często korzystają sportowcy i osoby aktywne fizycznie.

Fizykoterapia i fizjoterapia - kiedy z niej skorzystać?Na czym polega fizykoterapia?

Zabiegi z zakresu fizykoterapii służą ograniczeniu dolegliwości bólowych, zminimalizowaniu stanów zapalnych oraz obrzęków. Niektóre z nich stosowane są miejscowo, a inne ogólnie. Przy zastosowaniu nowoczesnego sprzętu, procedury są w pełni bezpieczne i z reguły bezbolesne dla pacjenta.

Jakie są najczęściej wykonywane zabiegi fizykoterapeutyczne?

  • Laser – jego działanie jest nieodczuwalne dla pacjenta. Lasery biostymulujące przyspieszają regenerację tkanek i je wzmacniają.
  • Pole magnetyczne – stosowane są w leczeniu rozmaitych urazów. Ich główną zaletą jest bezinwazyjność i brak jakichkolwiek odczuć podczas wykonywania zabiegu. Średni czas trwania wynosi około 20 minut.
  • Krioterapia miejscowa – to leczenie zimnem. Wykorzystuje się ciekły azot, zimne powietrze lub lód. Zabiegi tego typu wykonywane są w szczególności po skomplikowanych operacjach oraz w leczeniu skomplikowanych, bolesnych urazów.
  • Ultradźwięki – na skórę nakłada się żel (najczęściej przeciwbólowy) i aplikuje ultradźwięki za pomocą specjalnej głowicy. Jest to metoda stosowana często w leczeniu urazów o charakterze ortopedycznym.
  • Prądy TENS – elektrody umieszcza się na wilgotnym podkładzie w punktach spustowych. Natężenie dopasowywane jest do odczuć pacjenta w postaci mrowienia. Jest to stymulacja nerwów, która dobrze działa w celu zredukowania bólu.
  • Fala uderzeniowa – jest to zabieg, który dobrze sprawdza się w leczeniu stanów zapalnych ścięgien. Polega na zastosowaniu fali akustycznej. Procedura jest bardzo krótka – z reguły nie przekracza 3 minut.

Rehabilitacja, a fizykoterapia i fizjoterapia

Rehabilitacja to najszersze pojęcie z trzech powyżej wymienionych. Zawiera w sobie różnorodne procesy – w tym fizykoterapię i fizjoterapię. Jej celem jest przywrócenie ogólnej sprawności fizycznej, a czasem także społecznej i psychicznej. Rehabilitacja jest dedykowana w szczególności osobom, które na skutek kontuzji, choroby i powikłań po leczeniu, nie są w stanie poprawnie funkcjonować.

Rehabilitant skupia się nie tylko na leczeniu, ale również na profilaktyce i pracy nad zachowaniami, dzięki którym możliwe będzie uniknięcie negatywnych sytuacji w przyszłości. Na proces rehabilitacji składają się nie tylko zabiegi z zakresu fizykoterapii i fizjoterapii, ale również działania mające na celu przyspieszenie regeneracji ciała. Podstawą jest oczywiście dbanie o sen. Zarówno dzieci, jak i osoby starsze w procesie rehabilitacji muszą kontrolować warunki, w których wypoczywają. Najlepszy materac dla niemowlaka, dorosłego i seniora jest ważny w szczególności dla osób, które zmagają się z leczeniem urazów o podłożu ortopedycznym.

Kiedy warto wybrać się do terapeuty?

Warto zastanowić się nad tym, kiedy warto skorzystać z rehabilitacji. Fizjoterapeuta jest specjalistą pierwszego kontaktu w leczeniu dolegliwości bólowych kręgosłupa oraz innych dolegliwości bólowych ze strony układu mięśniowo-szkieletowego. Pomoże Ci też w regeneracji po operacjach, w minimalizowaniu uciążliwych objawów chorób neurologicznych, a także w podtrzymywaniu sprawności podczas leczenia przewlekłych schorzeń.

Fizjoterapeuci specjalizują się również w leczeniu problemów stomatologicznych takich, jak nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych. Coraz częściej na rehabilitację decydują się kobiety w okresie ciąży i połogu – w celu leczenia dolegliwości związanych z obszarem dna miednicy i jamy brzusznej.

Jeśli chcesz podjąć rehabilitację lub zalecił Ci to Twój lekarz, wybierz się do specjalisty. Dobierze on odpowiednie zabiegi z zakresu fizjoterapii i fizykoterapii, które skutecznie wspomogą proces leczenia.