Włosy są zrogowaciałym wytworem naskórka, który składa się z korzenia i łodygi. Znajdują się na niemalże całym ciele, z wyjątkiem podeszwy stopy, ust oraz wnętrza dłoni. Z jednych partii chcemy się ich skutecznie pozbyć (np. z nóg lub rąk), a na innych (np. na głowie) o nie dbamy. A co wpływa za piękny i zdrowy wygląd włosów?

Po pierwsze – dieta

Włosy są barometrem pokazującym, w jakiej kondycji jest nasz organizm. Brak pewnych składników odżywczych sprawia, że włosy stają się kruche, matowe i łamliwe. Aby tego uniknąć, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, co jemy. Spożywane przez nas posiłki powinna zawierać:

  • witaminy A, C, E oraz z grupy B,

  • cynk, miedź i żelazo,

  • niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.

Po drugie – temperatura wody

Według zaleceń powinniśmy myć włosy w temperaturze około 36,6 stopni, czyli tyle, ile wynosi temperatura naszego ciała. Dlaczego? Letnia woda pozwala na spłukanie szamponu oraz dokładne umycie włosów, bez przyczyniania się do ich uszkodzenia. Może to nastąpić przy:

  • zbyt wysokiej temperaturze, gdyż przesusza włosy, które stają się bardziej kruche, a także skłonne do wypadania,

  • zbyt zimnej wodzie, gdyż uniemożliwia ona rozchylenie się łusek, a także wniknięcie wartościowych składników szamponu lub odżywki.

5 czynników wpływających na piękne i zdrowe włosyPo trzecie – kosmetyki

Najważniejszą kwestią w pielęgnacji włosów jest ich regularne mycie oraz odżywianie. Proces ten byłby niemożliwy do wykonania bez odpowiednich kosmetyków. Powinniśmy tutaj postawić na naturalny skład oraz unikać składników, które mogą negatywnie wpływać na włosy, np. SLS, SLES, PEG, PPG lub MEA. Współczesny rynek oferuje nam wiele kosmetyków do włosów, a w tym:

  • mydła i szampony do włosów,

  • skoncentrowane odżywki, czyli maski do włosów,

  • odżywki w formie olejków.

Po czwarte – ręcznik

Po umyciu włosów przychodzi czas na ich osuszenie ręcznikiem. Niestety, to kolejny czynnik, który wpływa na ich wygląd. Wszystko z uwagi na fakt, iż tarcie ręcznikiem niszczy włosy. Wilgotne włosy są delikatne, a gwałtowne pocieranie może doprowadzić do mechanicznego uszkodzenia. Jak zatem to zrobić? Na ręcznik bawełniany o delikatne odsączamy je, poprzez ściskanie.

Po piąte – sen

Zdrowy sen sprawia, że nasze włosy stają się gęstsze i zdrowsze. Natomiast wypadanie lub łamliwość najczęściej jest równoważna z niewystarczającą ilością snu. Wiąże się to najczęściej ze zmniejszonym dopływem krwi do mieszków włosowych. Na szczęście można temu zaradzić, nie tylko poprzez ustaleni regularnych godzin wstawania i kładzenia się do łóżka, ale także zainwestowania w wysokiej jakości materac do spania. Korzystnie wpływa na jakość snu, a to wszystko poprzez idealne dopasowanie się do anatomicznych kształtów sylwetki użytkownika. Modele dostępne na rynku różnią się między sobą właściwościami oraz budową, przez co każdy z nas znajdzie idealny produkt dla siebie!

Piękne i zdrowe włosy to wizytówka każdej kobiety i każdego mężczyzny. Przestrzeganie pięciu powyższych zasad pozwoli nam cieszyć się ich pięknym wyglądem oraz z pewnością doda nam pewności siebie!