Wakacje to okres, na który czekamy z utęsknieniem przez cały rok. Jest to czas, w którym możemy oderwać się od rzeczywistości i bieżących obowiązków oraz pozwolić sobie na prawdziwy relaks, nie zamartwiając się codziennymi problemami. Pojawia się jednak pytanie dotyczące tego, gdzie te wakacje najlepiej i najkorzystniej pod względem finansowym warto byłoby spędzić? Wiele osób jest przekonanych, że urlop za granicą to droższa alternatywa, gdyż koszty transportu czy noclegu mogą być znacznie większe w porównaniu do wakacji w kraju. Jak jest jednak w rzeczywistości? Czy wakacje za granicą faktycznie są droższe od tych w kraju? W tym artykule odpowiadamy na to pytanie!

Koszt wakacji zależy od kilku czynników

Rozważając koszta naszych wakacji w przełożeniu na polskie warunki i zagraniczne, należy w każdym z przypadków wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czego właściwie oczekujemy i jakie są nasze preferencje. Jedni będą zadowoleni wynajmem domku nad morzem na kilka dni, a drugim zależy na większym standardzie, najlepiej w postaci pokoju w pięciogwiazdkowym hotelu oferującym także posiłki w formie bufetu szwedzkiego. Oczywistym jest więc to, że koszta obu tych przypadków będą znacznie się różnić. Podobnie jest w kwestii wakacji zagranicznych, choć nie zawsze występuje na to reguła. Ostateczna cena będzie zależeć oczywiście od noclegu, środka transportu i dodatkowych atrakcji. Przy czym należy mieć na uwadze to, że ceny lotów samolotem nie są już tak wysokie jak jeszcze kilkanaście lat temu. Nieraz bywa tak, iż samolot to najbardziej opłacalne rozwiązanie, nawet w przypadku niedalekich destynacji w obrębie dwóch krajów. Poza tym zauważmy, że już w samej Polsce występują dość duże rozbieżności cenowe – w sezonie wakacyjnym nad morzem możemy zapłacić dwa razy tyle, ile zapłacilibyśmy w górach.

Wakacje za granicą jako tańsza alternatywa

Czy wakacje za granicą faktycznie są droższe od tych w kraju?Trudno ukryć, że z roku na rok ceny w najbardziej atrakcyjnych polskich miastach na wybrzeżu diametralnie rosną. Z kolei poszukując wakacji za granicą, chociażby nawet w Bułgarii czy Turcji, możemy zauważyć spadek cen, zwłaszcza jeśli rozważamy oferty last minute. Takie rozwiązanie błędnie więc często kojarzy się nam z dużymi wydatkami – w rzeczywistości to ceny w Polsce są dość wysokie, dlatego też automatycznie przyjmujemy, że podróż za granicę będzie kosztować nas znacznie więcej. Jednym z głównych czynników, który wpływa na korzystność cenową podróży zagranicznych, jest różnorodność ofert noclegowych. W wielu popularnych destynacjach turystycznych można znaleźć szeroki wybór tanich hosteli, pensjonatów czy apartamentów, które mogą być znacznie tańsze niż noclegi w popularnych kurortach w kraju. Dzięki platformom rezerwacyjnym łatwo można także porównać ceny i wybrać nocleg, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom i budżetowi. Nawet decydując się na wakacje z oferty biura turystycznego, nie musimy wydawać „milionów”. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie, jeśli jesteśmy dość elastyczni czasowo i nie posiadamy konkretnego celu podróży. Poszukując tanich wakacji zagranicznych, warto wybierać to, co po prostu aktualnie jest opłacalne. Nawet ceny lotów z dnia na dzień mogą się znacznie obniżyć lub podwyższyć, dlatego też istotna jest właściwa eksploracja oraz „polowanie” na okazjonalne oferty. Należy także pamiętać o korzyściach związanych z różnicami walutowymi. Wybierając destynacje o słabszej walucie, nasze pieniądze mogą mieć większą siłę nabywczą, co pozwoli nam zaoszczędzić na codziennych wydatkach.

Lokalizacja jako główny czynnik

Zarówno też na wakacjach za granicą, jak i w kraju, trzeba mieć pod uwagę lokalizację. Wszyscy Polacy doskonale wiedzą, że ceny noclegu i atrakcji nad morzem są znacznie wyższe niż w pozostałej części kraju. Oczywiście decyduje o tym popularność danych miejsc, dlatego też warto unikać typowych morskich miasteczek, w których podczas każdego sezonu roi się od tłumów ludzi. Nie inaczej jest w przypadku wakacji zagranicznych. Lepszym rozwiązaniem jest wybór mniej oczywistych destynacji, które mogą gwarantować równie doskonałe wrażenia. Przykładowo, zamiast decydować się na popularne greckie Santorini, lepiej wybrać Korfu, które może nie przypomina typowej greckiej wyspy, ale jest przepiękne i przede wszystkim tańsze. Znaczenie będzie także miała oczywiście odległość – bilety lotnicze na dalsze kontynenty naturalnie będą droższe od tych w obrębie Europy. Trudno jednak zaprzeczyć, że przykładowo w Indonezji koszty życia i ceny noclegów są nieporównywalnie niższe od innych lokalizacji, a jedyną przeszkodą finansową są właśnie bilety lotnicze. Wakacje za granicą mogę być więc naprawdę tańszą alternatywą dla monotonnego wygrzewania się nad polskim morzem.

Istotną kwestią podczas wakacji jest także niewątpliwie zdrowy sen. Aby móc w pełni cieszyć się urlopem, warto wyposażyć się w wygodny materac dostosowany do indywidualnych potrzeb. W salonach w Siedlce znajduje się wiele doskonałych modeli materacy.

Przykładowe ceny wakacji w kraju i za granicą

Aby jeszcze lepiej udowodnić fakt, iż zagraniczny urlop w wielu przypadkach jest tańszy od tego w granicach kraju, warto podać przykładowe ceny takich wakacji. Niestety w wielu polskich lokalizacjach nie znajdziemy już noclegu za 50 zł. Przykładowy pobyt w pensjonacie w sezonie letnim dla jednej osoby na tydzień to nawet koszt ponad 1000 zł i rzadko zawiera on dodatkowe udogodnienia. Natomiast nocleg all inclusive w zagranicznej destynacji, np. na greckiej wyspie, wynosi około 300 euro za osobę, a w cenie znajduje się wyżywienie, napoje (również te alkoholowe), dostęp do basenu i innych atrakcji. Co zatem się bardziej opłaca? Raczej nie ma takiej potrzeby, aby to kwestionować. Do tego typu wakacji za granicą dochodzą jeszcze koszty transportu, najczęściej właśnie bilety lotnicze, które też nie muszą być wysoce kosztowne. Organizując podróż na własną rękę, warto jak najczęściej śledzić ceny biletów, aby móc złapać te po najniższej cenie. Nierzadko ceny lotów np. do Włoch wynoszą nawet 200 zł w obie strony! Z kolei decydując się na ofertę biura podróży, w jednej cenie uwzględniony mamy już zarówno nocleg, jak i transport, dzięki czemu posiadamy ogólny pogląd na całkowity koszt takich wakacji. Poza tym pamiętajmy, że poza sezonem wakacyjnym koszty są jeszcze niższe. Może więc warto byłoby zastanowić się nad urlopem w miesiącach takich, jak maj, czerwiec czy wrzesień, kiedy pogoda w wielu zagranicznych krajach naprawdę jest sprzyjająca, a nie towarzyszą nam tak nieznośne upały.

Podsumowując, podróżowanie za granicę może być korzystną finansowo alternatywą dla osób planujących wakacje. Dzięki szerokiemu wyborowi noclegów, konkurencyjnym cenom lotów oraz różnicom w kosztach życia podróżujący mogą odkryć, że wyjazd za granicę nie tylko pozwala na poznanie nowych kultur i miejsc, ale także jest przyjazny dla ich portfela. Jednakże zawsze warto dokładnie zaplanować swój budżet i porównać różne opcje przed podjęciem ostatecznej decyzji.